„Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” – recenzja

przez | 16 marca 2024

Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” autorstwa dr hab. Tomasza Miziołka wydaje się na pierwszy rzut oka pozycją, jakiej na polskim rynku edukacyjnym brakowało.  Przyjrzyjmy się jednak bliżej tym 300 stronom tekstu, który otrzymałem do zrecenzowania dzięki uprzejmości Księgarni Maklerska.pl

Kim jest Tomasz Miziołek?

Profesor Uniwersytetu Łódzkiego na Katedrze Finansów i Inwestycji Międzynarodowych, doktor habilitowany. Założyciel i redaktor naczelny portalu etf.com.pl. Jego prace były wyróżniane i nagradzane podczas Kongresów Rynków Kapitałowych, był także nominowany do nagrody Beta 2021. Jest autorem i współautorem kilku innych publikacji ekonomicznych i inwestycyjnych, także w języku angielskim. To także pasjonat turystyki górskiej i muzyki rockowej. Powiedzieć, że CV autora jest imponujące to jak nic nie powiedzieć.

ETN i ETC – z czym to się je?

Inwestowanie indeksowe jest formą, która na zachodzie jest rozpowszechniona wśród osób nie mających ochoty (lub też wiedzy) na aktywnie zarządzany portfel czy kosztowne fundusze usiłujące pokonać benchmarki rynkowe. No i na pierwszy ogień idą rozwiązania typu ETF. Ale nie zawsze ETF jest instrumentem o zakresie dla nas odpowiednim. I dlatego też powstały instrumenty typu ETN oraz ETC. Różnice pomiędzy nimi a ETF-ami są właśnie wyjaśnione w książce „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC”. I choć wydawać by się mogło, że to powinno kończyć recenzję, to jednak pójdę dalej.

Dla kogo jest „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC”?

Na początek przypomnę parę słów o mnie: mam wyższe wykształcenie ekonomiczne. Inwestycjami aktywnie zajmuję się od ponad 10 lat. Surowce to moja specjalizacja od 6 lat. Instrumenty typu ETC w moim portfelu pojawiają się nieco dłużej.

„Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” - recenzja

„Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” – przykład rozbudowanych przypisów

Wspominam o tym, ponieważ uważam, że mam pewną wiedzę w zakresie tematów poruszonych w książce. A jednak czytając ją już od samego początku wymagane było olbrzymie skupienie na przekazywanych treściach. Ilość informacji teoretycznych wymaga od czytelnika nie tylko koncentracji, ale także wiedzy rynkowej. Nie będę ukrywać, że pozycja jest napisana trudnym dla amatora językiem. Istotą instrumentów ETF, ETN i ETC jest ich dostępność i prostota – a niestety mimo całej sympatii (zwłaszcza dla ETC – w końcu surowce!) dla tych narzędzi to książka jest zbyt skomplikowana.

Widać wiedzę autora, widać jego potężny zasób informacji, a przypisy potrafią zajmować prawie ¼ strony. W bibliografii jest około setki pozycji z literatury, nie wspominając o źródłach internetowych czy aktach prawnych.

Inwestowanie indeksowe nad Wisłą

Na olbrzymi plus pozycji zaliczam praktyczne podejście do instrumentów dostępnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To element, który powinien znajdować się w każdej książce polskiego autora poświęconej inwestowaniu i dawać przewagę takim pozycjom. Bo jednak nasze uwarunkowania prawne jak i cechy narodowe wraz z historycznymi zaszłościami się diametralnie różnią od podejścia amerykańskich inwestorów, co charakteryzuje pozycje autorów z USA. Pomimo, że sam korzystam z instrumentów tego typu dostępnych na parkiecie londyńskim czy nowojorskim, to po lekturze zamierzam co najmniej przyjrzeć się ofercie GPW.

Spotkanie autorskie

Kolejny raz publikując recenzję na blogu mam też niewątpliwą przyjemność zaprosić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie w dniu 21 marca (czwartek) o godzinie 17:30 odbędzie się debata oksfordzka pod tytułem „Czy inwestowanie indeksowego jest dla każdego?” w której wezmą udział:

  • Tomasz Miziołek (autor publikacji „Inwestowanie indeksowe”)
  • Mateusz Mucha (Beta Securities Poland)
  • Grzegorz Zalewski (DM BOŚ i Wydawnictwo Linia)
  • Michał Wojciechowski (DM mBanku)
  • Michał Duniec (Prezes portalu Analizy Online)
  • Paweł Wróbel (TFI PZU)

Debatę poprowadzi Artur Wiśniewski.

Program spotkania wygląda następująco:
17:30 – 17:35  Otwarcie spotkania

17:35 – 17:55  Rozmowa Artura Wiśniewskiego i Tomasza Miziołka

17:55 – 18:45  Debata oksfordzka „Czy inwestowanie indeksowe jest dla każdego?”

18:45 – 19:00  Kuluarowe rozmowy (możliwość uzyskania podpisu na egzemplarzu książki) i zakończenie

 

Osobiście już się zgłosiłem do uczestnictwa (wymagana jest bezpłatna rejestracja na tej stronie) i zamierzam się pojawić na Sali Notowań GPW.

Tu znajdziecie link do wydarzenia na Facebook’u.

Podsumowując

Książka „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” jest pozycją wyczerpującą temat w sposób zarówno naukowy jak i praktyczny, choć nie polecałbym jej osobom całkowicie „zielonym” w temacie inwestowania. Chcąc jednak w pełni świadomie inwestować w instrumenty ETN czy ETC to jest to zdecydowanie lektura obowiązkowa. Oczywiście książka jest do nabycia w Księgarni Maklerska.pl.

 

Więcej recenzji książek na blogu znajdziecie w tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *