wróżbita Bogusz – prognoza dywidendy 2017 cz. IV

przez | 3 marca 2017

dywidendy 2017Minął luty i pomyślałem, że czas pokazać ciąg dalszy dywagacji na temat dywidendy 2017 roku – część spółek już zaprezentowała wyniki za IV Q 2016 więc będzie łatwiej. Co ciekawe pisałem w pierwszej części, że odrzucam spółkę Orange ze względu na ich niskie zyski. I co? Mój wpis z 5 stycznia przewidział sytuację (rozbieżną z oczekiwaniami rynku!), którą spółka ogłosiła w połowie lutego! Cóż, wychodzi na to, że miałem rację 🙂

[otw_is sidebar=otw-sidebar-5]

Tytułem marcowego wstępu

I jeszcze jedna uwaga wstępna – w tym i zapewne w kolejnych częściach tej serii nie będę pisał o swoich zakupach. Dlaczego? Otóż wolnych środków na IKZE mam w tej chwili 2 791,38 złotych. Ponieważ inwestuję w okolicach 600-1000 złotych w daną spółkę to aktualnie nie chcę wpaść w pułapkę zainwestowania w spółkę X, bo ją przeanalizowałem 3 marca, a potem 10 marca nie będę miał środków na inwestycję w lepszą (w mojej opinii) spółkę Y. Na koniec tej serii o dywidendach w tym roku pojawi się artykuł poświęcony aktualnemu składowi mojego portfela IKZE i temu co zakupiłem do niego. Tak więc dzisiaj dziesięć spółek odrzuconych i obserwowanych, z których mam nadzieję w tym miesiącu wybrać coś w co warto zainwestować 🙂

Spółki odrzucone

  • Agora S.A. – wycena spółki zdaje się być atrakcyjna (wobec maksimów ponad 150zł za akcję) i w średnioterminowym trendzie wzrostowym, jednak gdy spojrzeć na wykres od debiutu to wciąż mamy konsolidację w dolnych wartościach. Z dywidendami mają różnie, 7 lat z rzędu by w latach 2013-2015 nie płacić i znów dać 5,92% w 2016 roku. Czy obecnie da to nie wiem, ale wynik netto za 2016 rok nie nastraja optymistycznie. Do tego spółka sama w sobie jest wrogiem ideologicznym obecnego rządu, co też każe być ostrożnym. Przyznam się, że miałem w swoim portfelu tą spółkę, nawet dość długo bo od listopada 2013 do listopada 2015 i zarobiłem na niej 6,59% wtedy, ale to było spekulacyjne posiadanie, nie pod dywidendę 🙂
  • Grupa Kęty S.A. – jedna z droższych spółek na naszej giełdzie. Bardzo dobra historia dywidendowa od 2002 roku (z przerwą w 2008 roku), w zdecydowanej większości to wypłaty ponad 3%. Wysokie wyniki netto za pierwsze trzy kwartały 2016, natomiast martwi mnie fakt, że ponad 50% akcji tej spółki posiadają OFE. Biorąc pod uwagę zakusy rządu na kasę zgromadzoną w tym systemie to zalecam ostrożność. W dodatku po wycenie spółki widać, że reaguje ona na kryzysy światowe (40% sprzedaży eksportowej) co biorąc pod uwagę przewidywania kryzysowe na 2018 mogą pchnąć kurs sporo w dół i zawiesić dywidendę.
  • Przedsiębiorstwo Hydrauliki Siłowej Hydrotor S.A. – zacznijmy od wyceny, która w średnim i długim terminie wygląda na słaby trend wzrostowy. Bardzo regularnie wypłaca dywidendy przez cały XXI wiek. Dlaczego więc odrzucam? Zysk netto w 2016 roku jest o 800 tysięcy niższy niż w 2015 roku. Być może dywidendy będą wypłacone (biorąc pod uwagę parę osób fizycznych wśród głównego akcjonariatu jest to wręcz pewne), ale mogą być przez to niższe.
  • Megaron S.A. – producent materiałów budowlanych do wykańczania wnętrz. Spółka jest w ponad 90% w prywatnych rękach (w tym prezesa zarządu) i ma ambitne plany rozwoju na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Dywidendy płaci regularnie od 2011 roku, czyli od początku obecności na giełdzie. Niestety minusem jest płynność tej spółki – w ciągu ostatniego miesiąca wolumen obrotu to 63 akcje… Tak, sztuki, nie tysiące i nie setki tysięcy a 63 sztuki.  Martwić mogą też wyniki netto z trzech pierwszych kwartałów 2016 roku, które są o nieco ponad milion złotych niższe niż analogiczny okres w 2015 roku. Cała nadzieja w wyniku rocznym – ale jak dla mnie niski wolumen wyklucza tą spółkę z mojego portfela, mimo atrakcyjnej wyceny odbijającej się powoli od historycznego minimum.
  • Mex Polska S.A. – spółka w silnym trendzie wzrostowym, ale bliżej historycznych maksimów niż minimów. Wyniki za pierwsze kwartały 2016 są nieco niższe niż w analogicznym okresie 2015, w dodatku tylko raz wypłacili dywidendy. O ile sam model biznesowy (oparty o lokale gastronomiczne i franczyzę) ma szanse na wzrost, o tyle zbyt wiele niewiadomych w samej spółce mnie odrzuca.
  • Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. – po nazwie już widać jaki jest target tej spółki. Niestety, pomimo protekcyjnej i pro-górniczej polityki rządu kurs tej spółki jest długoterminowym trendzie spadkowym. Ostatnio zaczyna się nieco podnosić, ale jeśli nie przekroczy poziomu ~20 złotych za akcję nie będę mówił o odwróceniu trendu. Zyski netto za 2016 rok są o ponad 2 miliony niższe niż za 2015 rok, w którym spółka zamknęła IV Q 2015 ze stratą ponad 3 milionów! Tak więc pomimo 6 lat wypłacania dywidendy nie kupię jej – przez analogię do Orange S.A. chociażby…
  • Relpol S.A.
    wykres spółki Relpol S.A. - dywidendy 2017

    wykres spółki Relpol S.A. – źródło: Bankier.pl

    spółka, której wykres absolutnie mi się nie podoba. I mimo, że perspektywiczna branża przekaźników do różnych urządzeń zarówno z branży przemysłowej jak i konsumenckiej, to zyski w ostatnim kwartale 2016 są tak niskie, że nie wiem czy podtrzymają pięcioletnią tradycję wypłat dywidendy. I to mimo całkiem dobrych tych dywidend wahających się od 3,15% do 5,87%. Co ciekawe, gdyby nie wynik za IV Q 2016 to spółka by pewnie trafiła do obserwowanych…

 

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Warte obserwacji dla dywidendy 2017

  • Uniwheels S.A. – Kolejna droga spółka na naszym parkiecie, choć jej cena jest minimalnie niższa od notowań we Frankfurcie. Wieloletni, silny trend wzrostowy tego producenta felg ze stopów lekkich posiadających zakłady po obu stronach Odry wygląda pozytywnie. Zyski za pierwsze trzy kwartały 2016 są obiecujące i przekraczające 10 milionów złotych. Kwestia dywidendy jest otwarta, bowiem tylko raz ją wypłacili. Troszkę mnie mierzi, że właścicielem jest spółka maltańska o podobnej nazwie, co przywodzi na myśl niezbyt moralną optymalizację podatkową, ale z drugiej strony – zapewne dzięki temu zyski netto są tak wysokie. Do obserwacji jak będzie wyglądać ich polityka dywidendowa na najbliższe lata i zyski za ostatni kwartał 2016. Choć jeśli kupię to prędzej w 2018 roku.
  • Berling S.A. – importer i dystrybutor urządzeń i komponentów instalacji chłodniczych. Przy globalnym ociepleniu wydaje się być intratnym biznesem. Cóż, zyski netto nie przekraczają ostatnio 3 milionów na kwartał (za wyjątkiem III Q 2015 – 4,895 mln zł) ale za to przez 6 ostatnich lat wypłacają dywidendy. Kurs spółki oscyluje w dolnych granicach, jednak rozrzut przez prawie 7 lat obecności na GPW jest minimalny – spółka bowiem krąży od minimum 3,12 zł do maksimum 8,88 zł za akcję. Co obecną wycenę czyni bardzo atrakcyjną. Jednak przed inwestycją warto poczekać na wyniki za IV Q 2016…
  • Lentex S.A. – producent wykładzin i włókien z szerokim spektrum klientów z wielu branż. W dodatku z zyskami za III Q 2016 ponad dwukrotnie większymi niż za III Q 2015. Jeśli wynik za ostatni kwartał ubiegłego roku poprawi wysoki wynik za IV Q 2015 to będziemy mieli szansę na piątą z rzędu dywidendę od tej spółki (prócz ostatnich 4 lat wypłacała też dywidendę w latach 2001-2005). Aktualna wycena wydaje się ciągnąć trend boczny nieco w górę, co może być też dobrym sygnałem do wejścia stricte spekulacyjnego.

Podsumowanie

Kolejna dycha za nami. W przyszłym tygodniu będą kolejne spółki, tak by w marcu zakończyć ten temat wpisem o moich dalszych decyzjach co do IKZE. A póki co życzę Wam miłego weekendu i zachęcam do subskrypcji newslettera, tak by żaden wątek tego bloga Wam nie umknął 🙂

[otw_is sidebar=otw-sidebar-7]

2 komentarze do „wróżbita Bogusz – prognoza dywidendy 2017 cz. IV

  1. Patryk

    Moim skromnym zdaniem kolega nieslusznie odrzuca spolke RELPOL.
    Wyniki IV kwartalu nie beda mialy wplywu na decyzje wyplaty dywidendy, spolka zarobila w 2016 roku 6,2 mln zl.
    Dywidenda za ubiegly rok byla 50 gr = 4,8 mln zl a spolka na koniec 2016 ma ponad 5,8 mln zl w gotowce i przypuszczam, ze fundy beda chcialy wyplacic conajmniej tyle co w ubieglym roku a moze nawet i 60 gr na akcje.
    Co do wykresu – spolka jest w trendzie wzrostowym od 2009 roku, to co bylo wczesniej nie nadaje sie do porwniania ze wzgledu na zupelnie inna strukture firmy do 2010 roku.

    Odpowiedz
    1. BJK Autor wpisu

      No cóż, monopolu na wiedzę nie mam. Jeśli wynik IV Q 2016 będzie na minusie to będzie to znaczyło że są problemy w spółce. Fundusze mogą chcieć dywidendy lub mogą próbować pozbyć się spółki jeśli zyski będą niskie.
      Generalnie to są moje przemyślenia, a każdy decyzję podejmie sam. Orlen wziął raz kredyt na dywidendy więc wszystko jest możliwe…

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *