prognozy na 2019 – czy miałem rację?

przez | 6 lipca 2022

W drugiej połowie 2022 roku rozliczać własne prognozy za 2019 rok? Cóż, tak czasem bywa. Wynika to z faktu, że szukając jednej informacji trafiłem na artykuł na fxmag.pl, gdzie cytowano moje prognozy, które padły podczas jednej z debat – nawet nie miałem pojęcia, że taki artykuł powstał. Więc pomyślałem, że sam jestem ciekaw czy moje przewidywania się sprawdziły…

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Prognozy na 2019 rok

Cały artykuł, z prognozami kilku znanych (ówcześnie, niektórzy już z rynku zniknęli) osób, znajdziecie pod tym linkiem. Ja skupię się na swoich prognozach, rozliczać innych nie będę.

Brexit

Gorącym tematem na koniec 2018 roku był Brexit. Więc początek mojej wypowiedzi dotyczył tego właśnie wątku i mojej oceny sytuacji na dany moment, gdy założenie było, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską na początku 2019 roku. Cytując:

Jeżeli dojdzie do brexitu to będzie on bardzo twardy i wtedy funt poleci. Funt nie zyska w pierwszym roku brexitu z tego względu że będzie zbyt wiele niepewności. Zbyt wiele zmian w całym systemie. Rząd brytyjski już ma popodpisywane umowy z niektórymi firmami że będzie wynagradzał wszelkie negatywne skutki brexitu tym firmom, które mają zakłady produkcyjne na terenie Wielkiej Brytanii. Z dolarem może się kurs funta zrobić nawet 1 do 1 w pierwszym roku. Bo w 2020, 2021, po stabilizacji perspektywa wzrostowa…

Pozwoliłem sobie podkreślić pierwsze słowo. Dlatego, że to ono determinowało moją prognozę. Ponieważ jednak do Brexitu w 2019 roku nie doszło (UK wyszło w styczniu 2020 roku), to cała prognoza nieaktualna. Przejdźmy dalej…

Kawa

Oczywiście musiałem wejść na rynki surowcowe, a jak. Cytując:

Kawa bardzo duża sytuacja niepewności w związku ze zmianami jakie doszły we władzach Brazylii. Cena 100 dolarów to około 10-12% powyżej kosztów produkcji w Brazylii więc w tym momencie jest na to miejsce że odrobinę możemy się zsunąć. Tutaj konsolidacja 100 -115- 120 przez cały przyszły rok za nim ustabilizuje się sytuacja i czy prezydent Bolsonaro zdecyduje czy zwiększać areały kosztem Amazonii co nie będzie się większości podobało .

Ponieważ obraz to tysiąc słów, to załączam wykres kawy na interwale tygodniowym (W1), gdzie wykrzyknikiem zaznaczyłem tydzień z debatą, a na biało jest konsolidacja w przedziale 100 – 115 o której mówiłem powyżej. Jak widać mieliśmy to drobne zsunięcie o 10 centów (nie dolarów – nie wiem czy moje przejęzyczenie czy błąd w teksie) trwające do maja, a potem większość czasu, do drugiej połowy grudnia 2019, byliśmy w przedziale przeze  mnie określonym podczas wystąpienia.

źródło: kawa (interwał W1) z Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Cukier

W przypadku cukru mówiłem bardzo krótko i zdecydowanie mniej konkretnie:

To  samo dotyczy rynku cukru który jest z olbrzymią nadpodażą ze strony Unii Europejskiej, jeżeli to samo będzie w Brazylii to nie spodziewam się tutaj kosmicznych wzrostów…

Ale patrząc na wykres… Tylko jedna świeczka tygodniowa miała swój pełny zakres powyżej szczytów z tygodnia, w którym prognozowałem, a do końca listopada 2019 roku zaledwie (włącznie z w/w jedną) tylko 5 świeczek tygodniowych przekraczało szczyt z tygodnia debaty. Czyli jak w przypadku kawy – nie pomyliłem się…

źródło: cukier (interwał W1) z Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Ropa naftowa

„Czarne złoto” także trafiło do moich wypowiedzi… Choć wmieszałem w to indeksy europejskie. Ale nie przedłużając:

W przypadku ropy cały czas USA powiększają swoją infrastrukturę eksportową co oznacza, że OPEC będzie miał strasznie ciężkie zadanie żeby w jakikolwiek sposób podnosić cenę ropy poprzez ograniczenia produkcji. Cały czas jest perspektywa żeby ropę utrzymywać w tych konsolidacjach 40-60 dolarów za baryłkę.  Nie ma sygnałów w Stanach silnego spowolnienia, Trump stymuluje gospodarkę cały czas swoimi decyzjami czy to wojną cenę czy budową muru. W Europie zaczynamy mieć większe spowolnienie. Odczyty PMI w Niemczech schodzące poniżej 50 są dla mnie groźnym sygnałem dla tutaj indeksów europejskich.  Podnoszenie stóp procentowych stawia dolara w bardzo fajnej pozycji pro wzrostowej w dłuższym terminie. Pytanie na ile FED będzie uginał się pod żądaniami Trumpa żeby nie podnosić stóp procentowych.

Na ropie, patrząc po wykresie, zdecydowanie przeszacowałem niskie poziomy. W 2019 roku $40 za baryłkę nie mieliśmy. Ale większość czasu byliśmy poniżej $60, co de facto tworzyło nam konsolidację od $50 do $65 za baryłkę. Nie do końca jestem zadowolony, bo przestrzeliłem dołek (który blisko $40 się pojawił jeszcze na koniec 2018), ale górne ograniczenie całkiem całkiem…

źródło: ropa WTI (interwał W1) z Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Srebro

Z metali szlachetnych to mówiłem o srebrze, choć też dość krótko:

W srebrze widzę duży potencjał.  Z tego względu, że jesteśmy dalej w okolicach historycznych dołków układ gold silver rate jest na historycznych (od 75 roku) szczytach. Srebro jest masakrycznie niedowartościowane.

Na srebrze także się nie pomyliłem. Przez cały 2019 rok zaledwie pięć korpusów tygodniowych zeszło poniżej szczytów z tygodnia prognoz. Więc naprawdę nieźle!

źródło: srebro (interwał W1) z Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Podsumowanie

Gdy w 2022 roku czyta się swoje prognozy na 2019 rok, totalnym przypadkiem, to człowiek nie pamięta jakie były wykresy przez cały 2019. I sam byłem bardzo ciekaw jak bardzo się pomyliłem. Jak widać po świeczkach – niespecjalnie. Przeszarżowałem z dołkami na ropie, no ale i tak nieźle wyszło. Sam jestem w szoku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *