rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!

rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!

Trochę przewrotny, trochę nie pasujący do codziennej tematyki bloga wpis, ale gwarantuję Wam, że i o ekonomii i o inwestowaniu będzie. Więc polecam przeczytać, być może coś to zmieni w Waszym spojrzeniu na inwestowanie jak i na całe życie. Ale wpierw odpowiedź na tezę z tematu: czy faktycznie rozwój medycyny osłabia gatunek ludzki?

Ten artykuł to 200 wpis na blogu Prywatny INV€$TOR. 

Czy rozwój medycyny osłabia gatunek ludzki?

rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!

Alfred Nobel; źródło: Wikipedia

Kiedy mówimy o rozwoju to zazwyczaj uznajemy go z założenia za coś dobrego. Ale przecież nic nie jest idealnie czarne ani idealnie białe. Świat to bardziej odcienie szarości. Czemu więc z rozwojem miałoby być inaczej? Przykład? Proszę bardzo: Alfred Nobel. Nazwisko kojarzące się z serią nagród, w tym najważniejszą: pokojową nagrodą Nobla. Ale czemu Alfred Nobel zdecydował się ufundować taką nagrodę? Nie dlatego, że był filantropem, ale właśnie przez rozwój.  Gdy wynalazł dynamit, wierzył że robi to na korzyść ludzkości. Jednak wykorzystanie go niezgodnie z przeznaczeniem sprawiło, że w testamencie przekazał majątek na ufundowanie nagród dla osób najbardziej zasłużonych dla ludzkości.

I wróćmy do medycyny. Co nam dał rozwój medycyny? Lawinowy przyrost ludności. W momencie tworzenia się państwa Polskiego (rok 1000 n.e.) naszą planetę zamieszkiwało około 350 milionów ludzi (wg szacunków na Wikipedii). Podwojenie tej liczby (do 700 mln) zajęło światu około 700 lat (!). Pierwszy miliard Ziemia osiągnęła około 1820 roku. Dwa miliardy mieliśmy już ~110 lat później, na początku lat 30-tych XX wieku. Kolejne podwojenie (4 miliardy) zajęło już tylko 44 lata. Około 2024 roku będziemy mieli 8 miliardów czyli 50 lat na podwojenie.

Skąd takie przyśpieszenie? Medycyna. Przeżywalność dzieci do 5. roku życia tylko między 1990 a 2014 wzrosła o prawie połowę! Co to oznacza? Że przeżywają słabsze jednostki. Bo przecież te silne dawały sobie radę gdy za medycynę robiły ziółka szamanki i “opieka stomatologiczna” wioskowego kowala… Więc te słabsze jednostki, które setki czy nawet dziesiątki lat temu nie przeżywały teraz są w pełni zdrowymi, funkcjonującymi jednostkami społeczeństwa. Oczywiście te problemy, które kiedyś by je zabiły teraz są niedogodnością. Alergie, nietolerancja laktozy czy glutenu…

Jak wspomniałem, nie jest to jednak takie czarno-białe. Medycyna umożliwiła dłuższe życie i pracę takiemu geniuszowi jak Stephen Hawking. To oczywiście tylko jeden przykład, ale jednak dość znamienny, bo chyba każdy kojarzy postać poruszającą się na wózku i przemawiającą za pośrednictwem syntezatora mowy.

Jakie to ma jednak znaczenie dla nas, inwestorów?

Wiadomości gospodarcze i polityczne

Pamiętacie wybory Trumpa? Jak wiecie z bloga, w noc wyborczą złoto rosło jak szalone na czym zarobiłem. Ale co się zaczęło już kolejnego dnia? Wzrosty na giełdzie, wręcz nieprawdopodobne. Z czego to wynikało? Po pierwszej panice wszyscy zaczęli rozumieć, że program Trumpa jest nastawiony na rozwój gospodarczy Ameryki czyli spółek giełdowych.

rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!

rozmowa nt soi, luty 2018; źródło: Messenger

Przejdźmy do bardziej bieżących wydarzeń. Niedawno (w lutym) kolega wspomniał, że jest raport o słabej jakości amerykańskiej soi. I że specjaliści od surowców wieszczą potężne spadki. Cóż, ja miałem odmienne zdanie, a dialog (9 lutego 2018 r – zrzut ekranu po lewej) wyglądał tak:

Michał: Jak widzisz tą soję?

(…)

Bogusz: Historycznie patrząc to powinni wyjść w górę do 1050

M: Kurczę, nie dobrze. W sumie dodatkowo kierowałem się analizą Doroty Sierakowskiej z BOŚ Banku. Mówiła o spadku do 947.

B: No zobaczymy, mieliśmy wybicie nad tysiąc, potem cofka w dół – tak samo jak w 2014 i potem cena śmignęła na 1050+. A jak uzasadniła spadek o $50?

M: 1000 psychologiczna bariera plus bardzo niska zawartość białka w soi z USA i przechodzą inwestorzy na soję z Argentyny.

Słowem wyjasnienia: Dorota Sierakowska to specjalistka od rynków surowcowych, autorka książki “Świat Surowców” i laureatka nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku.

Z kolei wykres soi wyglądał tak, ostatnia świeczka po prawej to świeczka dzienna soi z 9 lutego czyli dnia rozmowy:

Soja (interwał D1); źródło: xStation 5

Na upartego można stwierdzić, że na tym wykresie mamy kilkumiesięczny opór pomiędzy ceną $1000-$1010. Co jednak okazało się na wykresie po 9 lutego?

rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!

Soja (interwał D1); źródło: xStation 5

Zielona strzałeczka to świeczka z 9 lutego widoczna na pierwszym wykresie na prawym skraju… A pamiętacie co pisałem w rozmowie z Michałem? Że wyjdą ponad $1050 i niewiele się pomyliłem.

rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!

rozmowa nt soi, luty 2018; źródło: Messenger

Dlaczego? Pomijając analizę techniczną to jeszcze uznałem, że słabsza jakość soi oznacza wzrost ceny, ponieważ poszukiwana przez nabywców dobrej jakości soja będzie miała mniejszą podaż. Dowód po prawej na zrzucie ekranu z rozmowy z 13 lutego 2018…

 

Czego te dwa przykłady mogą nas nauczyć? Że te same informacje mogą wywołać zupełnie odmienną reakcję zarówno u nas jak i na rynku. Niby oczywistość jak spadek jakości produktu, która powinna wywołać spadek ceny nie sprawdziła się, a cena, nim spadła, podskoczyła o 8% w niecałe trzy tygodnie! To samo z Trumpem: panika i emocjonalna reakcja rynków a przytomna reakcja dopiero po kilku godzinach. Czy nie tak samo możemy patrzeć na tytułowe stwierdzenie, że rozwój medycyny osłabia ludzkość?

Pozytywna informacja – negatywna reakcja?

Jeśli śledzicie publikowane dane makroekonomiczne możecie czasem zauważyć, że mimo że mamy lepsze odczyty cena danego waloru spada. Cóż, trzymając się zasady

kupuj plotki, sprzedawaj fakty

to właśnie niekiedy się pojawia na rynku. Ludzie i instytucje kupują plotki o dobrych odczytach i realizują zyski w momencie się ich pojawienia, co wywołuje spadek ceny.

Jednak taka sytuacja nie ma zupełnie odniesienia do odmiennej interpretacji faktów czy sytuacji takich jak te wspomniane wcześniej. Co niestety tylko udowadnia, że świat inwestycji jest bardzo skomplikowany i musimy przewidywać nieprzewidywalne, a co ważniejsze – myśleć samodzielnie!

Co o tym myślicie? Koniecznie napiszcie mi w komentarzu!! 🙂

Podsumowanie
rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!
Tytuł:
rozwój medycyny OSŁABIA gatunek ludzki?!
Opis:
Artykuł pokazujący jak przewrotnie i nielogicznie (z pozoru) może być odczytanie różnych, często jednoznacznie przedstawianych informacji gospodarczych i politycznych.
Autor:
Wydawca:
Prywatny INV€$TOR
Logo:

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.