Donald Trump reelekcja 2020 – część 1

przez | 13 czerwca 2019

Dzisiaj krótki wpis, ale zapewne jeden z wielu w tym temacie. Postanowiłem wrzucić informację, na którą dzisiaj trafiłem podczas programu Today in USA. Donald Trump reelekcja 2020  to chyba największy obecny „projekt” Prezydenta USA. Wydaje się, że każda kwestia którą porusza ma, choćby gdzieś na dalekim planie, taki właśnie cel. Jednak od czego dzisiaj zaczynam?

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Dla przypomnienia:

Program Today in USA to mój autorski, cykliczny program poświęcony rynkowi za oceanem. Możecie go oglądać od poniedziałku do czwartku o godzinie 14:10 w Comparic24 TV!

Tweet Donalda Trumpa

A dokładniej to tweet pochodzący z oficjalnego konta Białego Domu, z konkretną informacją:

źródło: twitter.com/WhiteHouse

Widać bardzo ładne ogłoszenie, że Prezydent skieruje $16 miliardów dla farmerów jako wsparcie za „nieuczciwy odwet w handlu”. Cóż, odwet Chin jest skutkiem ceł nałożonych przez  Trumpa. Jednak pomyślmy o kwocie. $16 miliardów. Budżet USA to ponad 3,6 biliona dolarów. Przy takiej liczbie 16 miliardów nie wygląda na dużo. Skąd jednak taka kwota?

Dane o eksporcie do Chin w 2016 roku

Spójrzmy na dane dotyczące eksportu ze Stanów do Chin. OEC podaje dane za 2016 rok czyli sporo sprzed wojny handlowej. Udało mi się wyselekcjonować dział dotyczący płodów rolnych, a prezentuje się on następująco:

Import z USA do Chin w 2016 roku z podziałem na kategorie; źródło: The Observatory of Economic Complexity

Jedenaście procent amerykańskiego eksportu do Chin to rolnictwo. Wartość w 2016 roku? $15,3 miliarda…

Podsumowanie

Myślę, że nie trzeba zbyt wiele wyjaśniać. Jakiś przyrost eksportu zapewne w 2017 roku nastąpił, myślę że spokojnie podbiliśmy w okolice $16 miliardów… Innymi słowy: Donald Trump na kredyt (USA ma deficyt budżetowy i to wcale nie taki mały) kupuje sobie głosy tych którzy są niezadowoleni z wojny handlowej z Chinami.

W tym momencie mogę przypomnieć słowa Alexisa de Tocqueville’a:

Demokracja skończy się wtedy, gdy rząd zrozumie że może przekupić ludzi ich własnymi pieniędzmi.

2 komentarze do „Donald Trump reelekcja 2020 – część 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *