Konferencja Inwestuj Inteligentnie – recenzja

Inwestuj Inteligentnie

Ponieważ w sobotę, 22 kwietnia miałem przyjemność uczestniczyć w drugiej edycji konferencji Inwestuj Inteligentnie (pisałem o niej na kwietniowej liście szkoleń) zorganizowanej przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. Czas więc na recenzję z tego spotkania!

PS. Wybaczcie słabe fotki, tylko telefon miałem i daleko siedziałem…

Czas i miejsce

Inwestuj InteligentnieKonferencja ponownie została zorganizowana na Stadionie Narodowym w Warszawie. Lokalizacja bardzo dobra, bo zarówno dojazd dla mieszkańców miasta jak i osób spoza Warszawy jest bardzo łatwy i dostępny różnymi środkami lokomocji. Można było również wyjść na trybuny, choć widok prac technicznych nad pozbawionym murawy boiskiem nie był zbyt inspirujący.

Konferencja Inwestuj Inteligentnie miała miejsce w sobotę, więc również jest to plus spotkania – większość ma wtedy wolny dzień.

Organizacja konferencji

Inwestuj InteligentnieNiestety tylko część konferencji była dostępna dla wszystkich, druga część tylko dla posiadaczy realnego rachunku w TMS Brokers. Co prawda podpisanie z nimi umowy o rachunek nie wiązało się z żadnymi kosztami czy koniecznością dokonania wpłaty i/lub transakcji, jednak nie zdecydowałem się na ten krok i byłem jedynie na otwartej części spotkania. Z jednej strony rozumiem taki krok ze strony organizatora, z drugiej strony gdyby dla klientów TMS był jedynie lunch i wieczorna degustacja whisky, a wykłady byłyby otwarte dla wszystkich to byłoby to moim zdaniem znacznie lepsze rozwiązanie. Minusem jak dla mnie był też fakt umiejscowienia całości na rozległym korytarzu zamiast na którejś z sal konferencyjnych. Nieco inne wrażenie, w dodatku ulokowanie podpór zasłaniało części gości pełny widok na scenę.

Prowadzącym konferencję był Marcin Wenus – założyciel serwisu Comparic.pl.

Krzysztof Piróg Jak zarabiałem w ostatnich 6 latach – indeksy i akcje giełdowe

Krzysztof Piróg był obecny również na pierwszej konferencji Inwestuj Inteligentnie w 2014 roku (była to pierwsza konferencja inwestycyjna w której uczestniczyłem). Wtedy mówił dużo konkretniej, teraz pokazał, że nawet będąc inwestorem indywidualnym można zarabiać regularnie na rynkach. Pokazał kilkanaście transakcji które zawarł, jednocześnie nie wchodząc w szczegóły. Dla niektórych z obecnych właśnie brak szczegółów był dotkliwy. Osobiście uważam, że nie dostrzegali szerszego obrazu jakim było pokazanie konsekwentnego trzymania się własnej strategii, niezależnie od tego na czym ta strategia polegała. Innymi słowy: przyszły osoby poszukujące świętego Graala w postaci informacji “tu wejdź na rynek, tu wyjdź” mających 80% skuteczności i stosunek zysku do ryzyka co najmniej 3:1 a i najlepiej w jeden dzień. Cóż, jeśli tego właśnie szukali to się rozczarowali, choć Krzysztof zapowiedział, że w drugiej części (dla klientów TMS) powie więcej o swojej (średnioterminowej) strategii.

Inwestuj InteligentniePaweł Jackowski i Dariusz Świniarski – Jak generować dwucyfrowe stopy zwrotu?

Pamiętacie moją recenzję II dnia konferencji FxCuffs 2017? Tam był ten sam wykład, będący de facto reklamą produktu inwestycyjnego TMS Brokers. Cóż, co o tym sądzę napisałem miesiąc temu, więc nie będę się powtarzać…

Inwestuj InteligentniePrzerwa kawowa

Wydawałoby się, że to nie jest coś co można fajnie opisać, jednak osobiście jestem pozytywnie zaskoczony tym, że nie było dużej ilości ciastek, a konkretna sałatka do tej kawy 🙂 W dodatku efektownie podana. Bardzo dobry pomysł!

Niestety do samej kawy były spore kolejki – czyżby zbyt mała liczba ekspresów?

Andrea Unger – Historia Mistrza – droga na szczyt

Inwestuj InteligentnieKolejny prelegent to pochodzący z Włoch czterokrotny zdobywca WorldCup Trading Championship. Jego wykład w języku angielskim był symultanicznie tłumaczony. Opowiedział o sobie, o swoich sukcesach i porażkach, a także dlaczego na jednych mistrzostwach wygrał ze stopą zwrotu ponad 600%, a na innych wygrał z wynikiem “zaledwie” 115%. Wspomniał też jak wygląda obecnie jego trading (w pełni zautomatyzowany) oraz, że dla uczestników jego drugiego wykładu udostępni im jeden ze swoich płatnych materiałów za darmo (normalnie w cenie $197). Trzeba przyznać, że pomimo włoskiego akcentu całkiem przyjemnie i zrozumiale się słuchało Andrea Ungera podczas tej konferencji. Przy okazji jest autorem książki wydanej po włosku (nic dziwnego) oraz po chińsku! Dochód z tej książki autor przekazuje na cele charytatywne.

Podsumowanie części otwartej Konferencji Inwestuj Inteligentnie

Jak zwykle pójście na konferencję, spotkanie z praktykami rynku jest ciekawym, inspirującym i wartościowym doświadczeniem. Oczywiście trochę żałuję, że nie byłem na drugiej części, zwłaszcza że wykłady w pierwszej części były bardziej wstępem do wykładów na części zamkniętej. To spory minus. Generalnie jestem zadowolony i mam nadzieję, że na trzecią edycję konferencji Inwestuj Inteligentnie nie będę musiał czekać kolejnych 3 lat. I być może wpadnie ktoś inny niż Krzysztof Piróg – bo trzeci raz ten sam prelegent, obracający kapitałem nieosiągalnym dla większości inwestorów (w 2013 roku ponoć zarobił ponad 13 milionów złotych) nie powie nam raczej nic nowego.

 

Na koniec życzę Wam bardzo udanego długiego weekendu majowego pełnego słońca i relaksu. Tak byśmy w ważny pod względem inwestycyjnym maj weszli z w pełni naładowanymi akumulatorami!

Podsumowanie
Konferencja Inwestuj Inteligentnie - recenzja
Tytuł:
Konferencja Inwestuj Inteligentnie - recenzja
Opis:
Recenzja II konferencji Inwestuj Inteligentnie zorganizowanej przez TMS Brokers S.A. w kwietniu 2017 roku
Autor:
Wydawca:
Prywatny INV€$TOR
Logo:

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.