ceny na stacjach w kontekście wyników kwartalnych Orlenu – komentarz dla Radia ZET [AKTUALIZACJA 08/03/2022]

przez | 29 listopada 2022

Publikacja wyników za trzeci kwartał 2022 roku przez PKN Orlen S.A. okazał się świetną okazję, by spojrzeć na sytuację na polskim rynku paliwowym w komentarzy dla Radia ZET! Dlaczego w ślad za spadającymi cenami ropy naftowej i umacniającej się złotówce nie spadają ceny na stacjach paliw?

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Wykres sytuacyjny

W sierpniu przygotowałem wykres dla cen ropy typu Brent oraz USD/PLN nanosząc na niego informacje o cenie baryłki w przeliczeniu i cenie za litr paliwa Eurosuper 95 na stacjach w Polsce. Dziś przy fantastycznych (z inwestycyjnego punktu widzenia) wynikach Orlenu zaktualizowałem ten wykres i teraz prezentuje się on następująco:

Brent oraz USD/PLN (interwał D1) wraz z komentarzem własnym; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Komentarz dla Radia Zet

źródło: Radio ZET

Oczywiście jestem świadom uproszczenia na powyższym obrazku, ale miał on pokazać pewien proces. W komentarzu dla Radia ZET z 29 listopada rozwijam ten temat ukazując więcej informacji kryjących się za wysokimi cenami. Cały artykuł  oczywiście polecam pod tym linkiem – nadmienię tylko, że jestem zachwycony doborem obrazka tytułowego przez redakcję, a także mocno clickbaitowym tytułem 🙂 Sama treść dotyczy oczywiście kontekstu ceny na stacjach paliw i zestawienia tego z wynikami narodowego czempiona energetycznego.

Echo…

Komentarz umieszczony na stronie Radia ZET pojawił się także później w innych mediach. 1 grudnia 2022 informację ze strony Radia ZET opublikowały trzy portale: WRC Motorsport&Beyond, Wiadomości Handlowe oraz News Na Dziś. Także Inn Poland sięgnął dwukrotnie do moich wypowiedzi: cytując je 29 listopada 2022 oraz w artykule z 9 grudnia 2022, gdzie zostały one zestawione z wypowiedzią innego ekonomisty.

To prawdopodobnie pierwszy raz, gdy moje wypowiedzi są cytowane przez inne media/redakcje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *