kalkulator odsetek

przez | 7 kwietnia 2016

Dzisiaj krótki, techniczny wpis z narzędziem niezbędnym każdemu inwestorowi. Kalkulator odsetek, bo o nim mowa, pozwla obliczyć ile dostaniemy pieniędzy z dwumiesięcznej lokaty z oprocentowaniem 3,25% w skali roku. Oczywiście uwzgledniam też podatek Belki. Zamieściłem też odwrotny wzór, pozwalający obliczyć ile % w skali roku zarobiliśmy, gdy na nasze konto wpłynęło 100 złotych po miesiącu od zainwestowania 750 złotych. Jest to istotny element pozwalajacy określić rentowność poszczególnych inwestycji w ujęciu procentowym, niezależnie od kwoty inwestycji – bo przecież może się okazać, że 10 tysięcy zysku z zainwestowanych 300 tysięcy na rynku nieruchomości to mniej niż 1100 złotych otrzymane za 1000 złotych wrzucone na giełdę papierów wartościowych: odpowiednio jest to 3,33% z nieruchomości i 10% z giełdy.

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Odsetki

Najpowszechniejszym zastosowaniem dla tego kalkulatora będzie przy sprawdzaniu lokat bankowych. Reklamy kuszą nas wysokim (nawet do 5%) zwrotem z danej lokaty, jednak gdy się zagłębimy w szczegóły to nagle widać, że jest to oferta na przykład na 2 albo 3 miesiące. Do tego należy odliczyć podatek Belki, co jeszcze bardziej utrudnia nam wyliczenie ile faktycznie otrzymamy na koniec lokaty.

Uzupełniając w poniższym kalkulatorze żółte pola, uzyskamy dokładną informację ile pieniążków wpłynie na nasze konto z danej inwestycji. Wystarczy wypełnić ile tygodni lub miesięcy trwa inwestycja (np lokata z promocyjnym orpocentowaniem). Istnieje również możliwość zmiany wysokości podatku – gdybyśmy musieli przyjąć, że nasz podatek wynosi 8,5%, 18% lub 32% – co pozwala na obliczenia zysku w przypadku innych produktów inwestycyjnych anieżeli lokaty bankowe.

Uwaga: banki nie podchodzą w jednakowy sposób do naliczania odsetek, przez co mogą wystąpić minimalne różnice między wynikiem z powyższego kalkulatora a rzeczywistą kwotą odsetek.

Zwrot z inwestycji

W tym kalkulatorze możemy wyliczyć ile procentowo zarobiliśmy na danej inwestycji. O ile w przypadku między innymi lokat bankowych nasz zysk jest z góry wyrażony w procentach, o tyle przy inwestycjach na przykład giełdowych mamy najczęściej kwotę jaką zainwestowaliśmy oraz kwotę jaką uzyskaliśmy po zakończeniu inwestycji. Ten kalkulator pozwoli nam wyliczyć wartość ROI czyli właśnie procentowo wyrażonego zwrotu z inwestycji. Przydatność tego współczynnika pozwala nam określić w jakich dziedzinach osiągamy wyższe stopy zwrotu bądź jaka strategia inwestycyjna przynosi lepsze efekty. Wskaźnik ROI wylicza bezwzględną rentowność danej inwestycji, zupełnie pomijając wielkość kapitału jaki inwestujemy. Podobnie jak wyżej, uzupełniamy jedynie żółte pola.

Kalkulator odsetek – do pobrania

Polecam pobrać powyższe kalkulatory w formacie .xlsx pod tym linkiem: kalkulator odsetek – wtedy będziemy mieć dostęp do tych kalkulatorów offline 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *