“Książka o inwestowaniu – tom 1” – recenzja i spotkanie autorskie!

przez | 14 stycznia 2023

Wielokrotnie już zdarzało mi się czytać książki w złej kolejności. Serię „www” Marcina Ciszewskiego zacząłem od (w tamtym momencie) ostatniej części, „www.ru2012.pl” by później przeczytać całą serię. Obecnie także czytam „ciąg dalszy” historii z książki, której (jeszcze) nie czytałem. Okazuje się, że i Księgarnia Maklerska mi zafundowała odwrotną kolejność: wpierw dostarczając tom 2 do recenzji, a dopiero niedawno trafiła do mnie „Książka o inwestowaniu – tom 1” Rafała Janika!

[otw_is sidebar=otw-sidebar-10]

Wydanie „Książka o inwestowaniu – tom 1”

Wizerunkowo oba tomy są identyczne 🙂 Co oznacza, że nie mam uwag do jakości wykonania. Bardzo mi się podoba szczegół jakim jest różne wykończenie kolorystyczne: drobne detale na tomie pierwszym (tak jak nr tomu czy dosłownie siedem słów na okładce) są w tomie pierwszym czerwone, a w tomie drugim zielone. Szczegół, ale pozytywnie rzucający się w oczy…

Kim jest dr Rafał Janik?

Wybaczcie, ale zacytuję sam siebie z recenzji tomu drugiego – nie ma co wynajdować koła na nowo:

Autor to człowiek inwestujący na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2006 roku. Zaczynał już jako nastolatek, w tej tematyce także obronił doktorat (z wyróżnieniem!) na Uniwersytecie Gdańskim w 2019 roku. Trudno więc odmówić mu więc kompetencji w zakresie wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej związanej z giełdą oraz z szeroko pojętą gospodarką. Co prawda nie miałem przyjemności czytać pierwszego tomu jego książki, ale powyższe rekomendacje jak najbardziej mi wystarczają, by pozytywnie podejść do publikacji.

„Książka o inwestowaniu – tom 1”

Inwestowanie to ważna umiejętność, której każdy powinien się uczyć. Dlaczego? Otóż wymaga od nas poznania zasad wolnego rynku, przepływów pieniężnych, znaczenia stóp procentowych i innych „szczegółów”, które zazwyczaj umykają większości. Mówię większości, bo właśnie inwestorzy najczęściej są osobami o wyższej świadomości gospodarczo-ekonomicznej. W tomie pierwszym poznajemy podstawy giełdy papierów wartościowych – ale nie są to nudne formułki, a ciekawie sformułowane i rozpisane rozdziały. Znajdziemy w niej także rozdziały poświęcone mitom, prawdom i półprawdą oraz skuteczności analizy technicznej – przyznam się, że czytając spis treści od tych rozdziałów właśnie zacząłem książkę. Ale jako, że mam już jakieś doświadczenia z inwestycjami to myślę, że jest mi to do wybaczenia 😉

W samej pozycji znajdziemy też zarówno proste tabelki czytelniej obrazujące tekst ujęty w zdaniach. Ja osobiście wolę posegregowane dane, łatwiej wyłapać smakowite kąski niż zdania, ale to bardzo indywidualna kwestia. Są też także wykresy poszczególnych instrumentów, co oczywiście znacznie ułatwia zrozumienie autora. Całość jest utrzymana tak jak być powinna: w formie przyjemnego przewodnika dla osób nowych w tej branży. Samo przejrzenie spisu treści już mocno pokazuje, że warto zerknąć do środka! A w nim znajdziemy prócz w/w rozdziałów także kwestie dywidendy, przewartościowania i niedowartościowania wyceny akcji, rozdział poświęcony rekomendacjom aż po (w mojej ocenie) bardziej zaawansowany temat jakim jest np arbitraż.

Analiza techniczna

Wspomniałem powyżej, że zacząłem czytanie od środka książki. Jak widać nie tylko czytam w złej kolejności tomy ale też zdarza mi się „skakać” po samej książce! Nie mniej pozwolę sobie wejść w polemikę z autorem, ponieważ w czasie badań przy pracy nad książką trafiał na co najmniej jedną formację świecową o skuteczności 70%. Jak dla mnie – bardzo dobry wynik! Ale autora nie przekonał… Cóż, polecam tematykę moich statystyk.

Spotkanie z autorem „Książki o inwestowaniu”

Księgarnia Maklerska razem z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie organizuje spotkanie autorskie z dr Rafałem Janikiem w Sali Notowań 19 stycznia 2023 roku o godzinie 18:00! A jak ktoś może pojawić się wcześniej, to od 17:20 będzie zwiedzanie gmachu warszawskiej giełdy!

Szczegóły dotyczące spotkania można poznać na Facebook’owym wydarzeniu,

a link do bezpłatnej rejestracji na to spotkanie jest tutaj!

Podsumowując…

Trudno jest nie polecić książki, która relatywnie lekko wyjaśnia zagadnienia inwestycyjne, pomaga poznać zasady budowania i zabezpieczania giełdowego portfolio inwestycyjnego czy wspomina o innych formach inwestowania. Omawia także popularne zagadnienia jak i przedstawia punkt widzenia autora na słynne „czy analiza techniczna działa?„.

W związku z tym z całkowicie polecam OBA tomy książki o inwestowaniu Rafała Janika. A także w imieniu organizatorów zapraszam na spotkanie z autorem – ja się wybieram 🙂

Posłuchaj fragmentu książki

Maklerska.pl udostępniła fragment audio książki. Miłego słuchania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *