przemyśl nim się zadłużysz

przez | 21 kwietnia 2017

[otw_is sidebar=otw-sidebar-8]

Nie tak dawno pisałem o czterech sytuacjach gdy warto się zadłużyć. Jednak to zadłużenie powinno być przemyślane, tak byśmy nie wpadli z deszczu pod rynnę. Dlatego też dzisiaj, wraz z partnerującym wpisowi serwisem Rankingi Finansowe.pl, zajmę się tematem pozyskania brakujących nam środków.

Pożyczki rodzinne

Każdą z sytuacji kiedy warto się zadłużyć najlepiej byłoby pokryć z nieoprocentowanych albo bardzo nisko oprocentowanych pożyczek wewnątrz rodziny lub znajomych. Oczywiście wiem, że nie każdy ma taką możliwość, jednak to jest kierunek w który należy się zwrócić w pierwszej kolejności.

Mieszkanie

W życiu każdego z nas pojawia się moment gdy myślimy o własnym dachu nad głową. Niezależnie czy jest to kwestia wyprowadzenia się od rodziców czy może niechęć do płacenia czynszu właścicielowi wynajmowanego lokalu, to efekt jest ten sam – zaczynamy przeglądać oferty z działu „sprzedam mieszkanie”.

Jeśli nigdy nie interesowaliśmy się rynkiem nieruchomości to pierwsze wrażenie po rozpoczęciu poszukiwań wymarzonego M4 będzie bardzo negatywne. Cena „skromnego przecież, ledwie stumetrowego mieszkania w centrum miasta” wywoła u nas okrzyk „aż tyle?!”. Potem sięgniemy po kalkulator i zaczniemy przeliczać naszą pensję na metry kwadratowe. W zależności od miasta dostaniemy od 0,5 do 1,1 m2 za średnie wynagrodzenie netto (stan na II Q 2016). Co oznacza że na zaledwie 40 m2 mieszkania musimy posiadać od 3 do prawie 7 lat naszych dochodów! Tak więc kolejnym krokiem będzie spojrzenie w stronę banków i ich oferty kredytowej. Nim jednak odziejemy się w koszulę i uzbrojeni w zaświadczenie o zarobkach ruszymy na podbój oddziałów bankowych przejrzyjmy ranking kredytów hipotecznych. W ten sposób możemy zapoznać się z ofertą kilku różnych banków i dowiedzieć się, czego możemy się spodziewać. Możemy też wyeliminować najgorsze dla nas rozwiązanie.

Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z ofertą danego banku, jego wymaganiami i sposobami na obniżenie marży lub oprocentowania kredytu. Pamiętajmy, żeby wszystko dokładnie wyliczyć samemu, nie ufajmy słowom sprzedawcy w banku (o czym pisałem w artykule dotyczącym banków jako instytucji zaufania społecznego).

Leczenie / podnoszenie kwalifikacji / inwestycje

Te trzy sytuacje w których warto sięgnąć po nieswoje środki finansowe zebrałem w jedno, bowiem będą to te same źródła finansowania.

Najtańszą opcją będzie pożyczka hipoteczna. Czym się ona różni od kredytu hipotecznego? W dwóch słowach kredyt hipoteczny to środki na zakup mieszkania, natomiast pożyczka hipoteczna jest udzielana pod zastaw posiadanej przez nas nieruchomości, z czego środki te możemy rozdysponować dowolnie. Plusem tej sytuacji jest generalnie niższe oprocentowanie niż w innych formach pożyczki bankowej, do minusów zaliczę wpis do Księgi Wieczystej oraz generalnie wyższą kwotę pożyczki. Bank nie będzie zainteresowany daniem nam pożyczki hipotecznej w kwocie np 5 tysięcy, natomiast kwota ~50 tysięcy już jak najbardziej. Obecnie maksymalna kwota takiej pożyczki to 50-70% wartości nieruchomości.

Bardziej kosztowną opcją jest wzięcie kredytu gotówkowego. Tu pomocny będzie ranking kredytów gotówkowych, który pozwoli znaleźć produkt o najniższych dla nas kosztach. Nie zapomnijmy jednak przeliczyć wpierw jak poszczególne rozwiązania wpłyną na nasz comiesięczny budżet. Wydłużenie czasu kredytowania lub odsunięcie w czasie kredytu gotówkowego by zebrać nieco więcej oszczędności mogą nas uchronić przed zgubnymi konsekwencjami jaką najczęściej jest spirala długów.

Kolejna opcja to sięgnąć po ranking kart kredytowych, by założyć bezpłatną kartę kredytową, która dzięki okresowi bezodsetkowemu (wynoszącemu do 56 dni) pozwoli nam na szybkie pokrycie bieżących kosztów np. leczenia czy kursu. Tu jednak należy pamiętać, że wypłata gotówki z karty lub dokonanie nią przelewu bankowego nie tylko że nie łapie się do okresu bezodsetkowego, ale jeszcze naraża nas na niemałe prowizje!

Ostatnia opcja, dotycząca tylko inwestycji, to kredyt inwestycyjny. Osobiście nie korzystałem z tego rozwiązania, natomiast wiem, że nie jest łatwo go uzyskać i jest relatywnie drogi, więc nie polecam.

Podsumowanie

Jak widać nie jest łatwo o pozyskanie środków. Jednak jest to jak najbardziej możliwe, opcji jest wiele, a serwis Rankingi Finansowe.pl może być bardzo pomocny, a który serdecznie polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *