strategia inwestycyjna przy decyzji FED/BCB

przez | 17 września 2019

W środę 18 września 2019 roku będziemy mieli posiedzenie i decyzję w sprawie stóp procentowych dwóch banków centralnych: w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii. Jak to rozegrać na rynkach?

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Na co wpływają decyzje Banków Centralnych?

Jak zapewne wszyscy wiemy, decyzja Banku Centralnego o stopach procentowych najszybciej znajduje przełożenie w kursie walut. Wynika to z faktu, że jest to bardzo płynny i działający 24 godziny (od niedzielnego do piątkowego wieczora) rynek. Nie inaczej jest w przypadku FED czyli Rezerw Federalnych w USA oraz Banco Central do Brasil czyli Banku Centralnego Brazylii. Te instytucje swoimi decyzjami wpływają bezpośrednio na kształtowanie się kursu wymiany dolara amerykańskiego oraz brazylijskiego reala. I tu zasada jest prosta: podniesienie stóp procentowych to zwiększenie popytu na daną walutę (wzrost jej wartości), obniżenie stóp procentowych to spadek wartości waluty.

Drugim instrumentem reagującym na zmianę stóp procentowych są giełdy. I tutaj odwrotnie niż w przypadku walut: niższe stopy procentowe wpływają pozytywnie na wyceny indeksów giełdowe, wyższe stopy zazwyczaj negatywnie.

Wpływ reala

Jednak pośredni wpływ obu banków centralnych jest także na inne instrumenty. Ponieważ rozpatrujemy w środę decyzję ze Stanów i z Brazylii, to musimy wiedzieć, że umocnienie brazylijskiego reala względem dolara amerykańskiego oznacza zazwyczaj wzrost wyceny kawy i cukru – dwóch głównych produktów eksportowych Brazylii. Stąd środową decyzję FED i BCB rozpatruję w kontekście inwestycji w te właśnie surowce. Czy korelacja istnieje? Cóż, spójrzmy na wykresy:

wykres reala brazylijskiego i kontraktów terminowych na cukier; źródło: Reuters Eikon

 

wykres reala brazylijskiego i kontraktów terminowych na kawę; źródło: Reuters Eikon

Widać wyraźnie, że korelacja jest – oczywiście odwrotna korelacja, jako że wykres reala mówi ile realów trzeba zapłacić za jednego dolara amerykańskiego.

Ostrzeżenie

Nim przejdziemy do ryzykownych strategii, dam dobrą radę: najbezpieczniej nie mieć na koniec dnia handlowego w środę otwartych pozycji na kawie i cukrze. Rynki te pracują w określonych godzinach, a błędne decyzje mogą nas słono kosztować – nawet jeśli mówimy o słodkim cukrze.

Prognozy

Z prognozami wiadomo jak jest, jednak warto i na nie spojrzeć:

źródło: Reuters Eikon

Jak widać, dla Brazylii nie mamy prognoz. Ale dla FED nadal wisi obniżka stóp procentowych, mimo że gospodarczo nie mają podstaw. Patrząc po analitykach widzimy pewną zmianę:

źródło: investing.com

Obniżka jest mało istotna, zwrócę Waszą uwagę na zmianę prognoz dotyczącą utrzymania stóp procentowych. Ubiegły tydzień: 7,7% (a wcześniej 0,00%), w niedzielę 21,5%, a w poniedziałek już 33,1%.

Innymi słowy dostrzegają na rynku możliwość braku obniżki stóp procentowych. Osobiście też uważam, że ta obniżka Stanom potrzebna nie jest, a wręcz przeciwnie – w razie kryzysu może FED-owi zabraknąć “amunicji” do stymulowania gospodarki.

Z drugiej strony, naciski Trumpa są bardzo, bardzo duże, część prezesów FED jest za dużymi obniżkami, nawet o 0,5 punktu procentowego.

źródło: Twitter @realdonaldtrump

Jak widać, naciski na Powella są bardzo duże. Stąd prognozy, że się on ugnie i obniży stopy procentowe.

Kawa i cukier – wygrani decyzji FED i BCB?

Jak widzimy korelacja jest, potencjał zmian jest. Spójrzmy więc na wspomniane, brazylijskie surowce:

wycena cukru za ostatnie 10 lat; źródło: Reuters Eikon

 

wycena kawy za ostatnie 10 lat; źródło: Reuters Eikon

Jak widzimy, oba surowce szorują po 10-letnim dnie…

Brazylijska sytuacja

Jair Bolsonaro, źródło: Wikipedia

W kontekście Brazylii wszyscy mówimy od pewnego czasu o pożarach Amazonii. Jednak musimy wiedzieć, że w ostatnich wyborach prezydenckich wygrał Jair Bolsonaro. Człowiek, który wzorem prezydentów Turcji czy Stanów Zjednoczonych chce poprawić gospodarkę swojego kraju. Z czego o ile Donald Trump ma sporo narzędzi i rozwinięty kraj, tak w Turcji czy Brazylii nie mamy takich opcji. Jednym z działań nowego prezydenta jest ciche przyzwolenie na wypalanie Amazonii.

Stąd też uważam, że ten człowiek ma wpływ również na brazylijski Bank Centralny. Dlatego szczerze wątpię w podwyżkę stóp procentowych w Brazylii.

Scenariusze na środowy wieczór

Teraz rozpatrzmy potencjalny scenariusz, a dokładniej trzy, które mogą dać spory zarobek:

  1. FED obniża stopy procentowe, Brazylia pozostawia stopy procentowe bez zmian. Patrząc po niedawnym utrzymaniu stóp przez australijski bank centralny i odbicie przecenionego dolara australijskiego spodziewam się podobnej sytuacji na realu.
    Stąd w przypadku takiej sytuacji, kawa i cukier powinny ładnie odbić
  2. FED nie obniża stóp procentowych, Brazylia pozostawia stopy procentowe bez zmian. Mamy w tym momencie sytuację, gdzie może być chwilowa podbitka dolara, co niestety nie wpłynie dobrze w pierwszej chwili na reala i, w konsekwencji, na ceny kawy czy cukru. Jednak biorąc pod uwagę jak wysoko jest dolar, dalsze umocnienie będzie raczej chwilowe. Co oznacza, że może być okazja do podkupienia kawy i/lub cukru taniej, z założeniem, że w kolejnych dniach dolar odda nieco z ostatnich wzrostów, co podbije reala, a co wtedy będzie z ceną kawy i cukru – już wiemy…
  3. FED nie rusza stóp procentowych, BCB obniża swoje stopy procentowe. Nie wpłynie to dobrze na reala, więc mało prawdopodobny to scenariusz, ale wtedy będzie naprawdę okazyjna cena kawy i cukru – bo o kilka procent niższa. I później jak powyżej – szanse na odbicie od dna i zarobek.

Jak widać, nie ma jednoznacznej opcji. Obie są ryzykowne i co gorsza – bez możliwości “szybkiej” ewakuacji z pozycji, bo rynek kawy i cukru pracują w określonych godzinach, a dokładniej oba rynki o godzinie 20:00 czyli podczas decyzji FED są już zamknięte.

Nie zmienia to faktu, że warto rozważyć potencjał takich scenariuszy i oczywiście – obserwować rynki.

I w razie co dolara można rozgrywać – jego notowania są całą dobę w tygodniu. Z realem gorzej, no ale nie można mieć wszystkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *