W środę 18 września 2019 roku będziemy mieli posiedzenie i decyzję w sprawie stóp procentowych dwóch banków centralnych: w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii. Jak to rozegrać na rynkach?
[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]
Na co wpływają decyzje Banków Centralnych?
Jak zapewne wszyscy wiemy, decyzja Banku Centralnego o stopach procentowych najszybciej znajduje przełożenie w kursie walut. Wynika to z faktu, że jest to bardzo płynny i działający 24 godziny (od niedzielnego do piątkowego wieczora) rynek. Nie inaczej jest w przypadku FED czyli Rezerw Federalnych w USA oraz Banco Central do Brasil czyli Banku Centralnego Brazylii. Te instytucje swoimi decyzjami wpływają bezpośrednio na kształtowanie się kursu wymiany dolara amerykańskiego oraz brazylijskiego reala. I tu zasada jest prosta: podniesienie stóp procentowych to zwiększenie popytu na daną walutę (wzrost jej wartości), obniżenie stóp procentowych to spadek wartości waluty.
Drugim instrumentem reagującym na zmianę stóp procentowych są giełdy. I tutaj odwrotnie niż w przypadku walut: niższe stopy procentowe wpływają pozytywnie na wyceny indeksów giełdowe, wyższe stopy zazwyczaj negatywnie.
Wpływ reala
Jednak pośredni wpływ obu banków centralnych jest także na inne instrumenty. Ponieważ rozpatrujemy w środę decyzję ze Stanów i z Brazylii, to musimy wiedzieć, że umocnienie brazylijskiego reala względem dolara amerykańskiego oznacza zazwyczaj wzrost wyceny kawy i cukru – dwóch głównych produktów eksportowych Brazylii. Stąd środową decyzję FED i BCB rozpatruję w kontekście inwestycji w te właśnie surowce. Czy korelacja istnieje? Cóż, spójrzmy na wykresy:
Widać wyraźnie, że korelacja jest – oczywiście odwrotna korelacja, jako że wykres reala mówi ile realów trzeba zapłacić za jednego dolara amerykańskiego.
Ostrzeżenie
Nim przejdziemy do ryzykownych strategii, dam dobrą radę: najbezpieczniej nie mieć na koniec dnia handlowego w środę otwartych pozycji na kawie i cukrze. Rynki te pracują w określonych godzinach, a błędne decyzje mogą nas słono kosztować – nawet jeśli mówimy o słodkim cukrze.
Prognozy
Z prognozami wiadomo jak jest, jednak warto i na nie spojrzeć:
Jak widać, dla Brazylii nie mamy prognoz. Ale dla FED nadal wisi obniżka stóp procentowych, mimo że gospodarczo nie mają podstaw. Patrząc po analitykach widzimy pewną zmianę:
Obniżka jest mało istotna, zwrócę Waszą uwagę na zmianę prognoz dotyczącą utrzymania stóp procentowych. Ubiegły tydzień: 7,7% (a wcześniej 0,00%), w niedzielę 21,5%, a w poniedziałek już 33,1%.
Innymi słowy dostrzegają na rynku możliwość braku obniżki stóp procentowych. Osobiście też uważam, że ta obniżka Stanom potrzebna nie jest, a wręcz przeciwnie – w razie kryzysu może FED-owi zabraknąć „amunicji” do stymulowania gospodarki.
Z drugiej strony, naciski Trumpa są bardzo, bardzo duże, część prezesów FED jest za dużymi obniżkami, nawet o 0,5 punktu procentowego.
Jak widać, naciski na Powella są bardzo duże. Stąd prognozy, że się on ugnie i obniży stopy procentowe.
Kawa i cukier – wygrani decyzji FED i BCB?
Jak widzimy korelacja jest, potencjał zmian jest. Spójrzmy więc na wspomniane, brazylijskie surowce:
Jak widzimy, oba surowce szorują po 10-letnim dnie…
Brazylijska sytuacja
W kontekście Brazylii wszyscy mówimy od pewnego czasu o pożarach Amazonii. Jednak musimy wiedzieć, że w ostatnich wyborach prezydenckich wygrał Jair Bolsonaro. Człowiek, który wzorem prezydentów Turcji czy Stanów Zjednoczonych chce poprawić gospodarkę swojego kraju. Z czego o ile Donald Trump ma sporo narzędzi i rozwinięty kraj, tak w Turcji czy Brazylii nie mamy takich opcji. Jednym z działań nowego prezydenta jest ciche przyzwolenie na wypalanie Amazonii.
Stąd też uważam, że ten człowiek ma wpływ również na brazylijski Bank Centralny. Dlatego szczerze wątpię w podwyżkę stóp procentowych w Brazylii.
Scenariusze na środowy wieczór
Teraz rozpatrzmy potencjalny scenariusz, a dokładniej trzy, które mogą dać spory zarobek:
- FED obniża stopy procentowe, Brazylia pozostawia stopy procentowe bez zmian. Patrząc po niedawnym utrzymaniu stóp przez australijski bank centralny i odbicie przecenionego dolara australijskiego spodziewam się podobnej sytuacji na realu.
Stąd w przypadku takiej sytuacji, kawa i cukier powinny ładnie odbić - FED nie obniża stóp procentowych, Brazylia pozostawia stopy procentowe bez zmian. Mamy w tym momencie sytuację, gdzie może być chwilowa podbitka dolara, co niestety nie wpłynie dobrze w pierwszej chwili na reala i, w konsekwencji, na ceny kawy czy cukru. Jednak biorąc pod uwagę jak wysoko jest dolar, dalsze umocnienie będzie raczej chwilowe. Co oznacza, że może być okazja do podkupienia kawy i/lub cukru taniej, z założeniem, że w kolejnych dniach dolar odda nieco z ostatnich wzrostów, co podbije reala, a co wtedy będzie z ceną kawy i cukru – już wiemy…
- FED nie rusza stóp procentowych, BCB obniża swoje stopy procentowe. Nie wpłynie to dobrze na reala, więc mało prawdopodobny to scenariusz, ale wtedy będzie naprawdę okazyjna cena kawy i cukru – bo o kilka procent niższa. I później jak powyżej – szanse na odbicie od dna i zarobek.
Jak widać, nie ma jednoznacznej opcji. Obie są ryzykowne i co gorsza – bez możliwości „szybkiej” ewakuacji z pozycji, bo rynek kawy i cukru pracują w określonych godzinach, a dokładniej oba rynki o godzinie 20:00 czyli podczas decyzji FED są już zamknięte.
Nie zmienia to faktu, że warto rozważyć potencjał takich scenariuszy i oczywiście – obserwować rynki.
I w razie co dolara można rozgrywać – jego notowania są całą dobę w tygodniu. Z realem gorzej, no ale nie można mieć wszystkiego.