TJS VS KNF/XTB [AKTUALIZACJA 09/04/2019]

przez | 8 kwietnia 2019

W drugiej połowie marca 2019 na Facebook’owej grupie Trading Jam Session pojawiła się informacja, że fundacja rozpoczyna walkę o ujawnienie raportu, który stał się podstawą do ukarania domu maklerskiego XTB. O sprawie pisałem na blogu od pierwszych doniesień medialnych.

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Informacja o akcji

Tu nie będę zbyt wiele się rozpisywał, po prostu zacytuję oryginał:

UWAGA GRUPOWICZE I POLSKA SCENA TRADERSKA
MEGA WAŻNE .. Przeczytajcie uważnie i udostępnijcie to na swoich profilach i wszędzie gdzie się da .

Fundacja Trading Jam przeprowadzi zakrojona na szeroka skale próbę odzyskania dla Traderów korzystających z usług XTB w okresie 2014 -2016 pieniędzy wynikających ze strat wskazanych w utajnionym raporcie KNF w którym organ stwierdził stosowanie przez XTB nieuczciwej niesymetrycznej dewiacji na szkodę klientów za którą nałożył na XTB karę w wysokości 9 mln zł.
Szacunki co do strat są jak podają media na poziomie parunastu milionów złotych.

Żądamy od XTB i KNF ujawnienia/upublicznienia Raportu oraz określenia osób poszkodowanych i wypłacenia im odszkodowania.
Uważamy za haniebne i przeciw zdrowej logice oraz szeroko pojętemu interesowi społecznemu by jedynym beneficjentem szkód które wykrył KNF był sam KNF.

To nie KNF jest poszkodowany a Inwestorzy Indywidualni …

Dlatego:
Wzywamy Polską Scenę Trąderską do stanięcia ramie w ramie w obronie poszkodowanych.
Wszystkie grupy dyskusyjne na facebooku. Wszystkie listy dyskusyjne czy telegramowe.

Przyłączmy się do protestu który ma na celu ujawnienie raportu KNF tak by rzeczywiści poszkodowani czyli my traderzy a nie KNF otrzymali stosowne zadośćuczynienie ..

Wzywamy grupy dyskusyjne, portale,strony,blogi, nawet szkoleniowców do określenia i zajęcia stanowiska w tej sprawie czy są za XTB czy za wyżej wymienionymi postulatami. Dajemy wam na to 2 tygodnie.
Milczenie uznamy za milcząca zgodę na obecną sytuację i kolaboracje.

Uważam, że dopóki nie zostaną spełnione postulaty upublicznienia raportu i wypłacenia odszkodowania poszkodowanym to każda współpraca z firmą XTB jest w naszym odczuciu haniebna dla polskiego środowiska traderskiego.

Tylko wspólny nacisk zapobiegnie przedawnieniu sprawy.

Wzywamy grupy dyskusyjne .. portale .. szkoleniowców współpracujących z wyżej wymienionym podmiotem do jasnego zajęcia stanowiska

Nasze działania motywujemy wyższym interesem społecznym a TJS jest organizacja broniącą interesów traderów i inwestorów indywidualnych.

Postaramy się by o naszej akcji dowiedział się każdy kraj i będziemy naciskać aż do ujawnienia raportu .. co uważamy za uczciwe i zgodne z interesem społecznym

Dlaczego o tym wspominam?

Akcja TJS-u jest akcją TJS-u. Dlaczego więc piszę o tym na blogu? Ponieważ Rafał Z., swoim zwyczajem, postanowił między innymi mnie z imienia „wyzwać” do udziału w tej akcji. Tak więc pomimo, że z Rafałem rozmawiałem osobiście na ten temat, to i na blogu opublikuję co sądzę.

Co sądzę o akcji?

Jak w sumie zawsze mam mieszane odczucia. Generalnie i ogólnie sama akcja brzmi super. Na pierwszy rzut oka.

Bo gdy zajrzymy głębiej to w interesie brokera jest utrzymanie tego raportu w tajemnicy. Więc apel do brokera by raport udostępnił jest totalnie bezsensowny.

Druga rzecz to muszę się też zgodzić z Pawłem Szwajcarem, że taka akcja powinna dotyczyć wszystkich brokerów co do których są podejrzenia nieetycznych działań – czyli de facto wszystkich brokerów typu Market Maker w Polsce.

Przepraszam też Rafała za informację o plotkach – jak sama nazwa wskazuje nie są to sprawdzone informacje.

Trzecia kwestia – brakuje mi trochę jasnej deklaracji, że w przypadku braku odpowiedzi ze strony KNF lub przeciąganiu przez nich sprawy temat trafi do sądu. Bo KNF jest bardzo uznaniową instytucją i lubi przedłużać sprawy w nieskończoność, pisząc po prostu co miesiąc informację:

dzień dobry, przedłużamy postępowanie w sprawie XXXX do końca kolejnego miesiąca, pozdrawiamy.

Ładnie, oficjalnie a tak naprawdę to mogą napisać „a czekaj sobie frajerze” i będzie dokładnie to samo.

Co do samych żądań to muszę je rozdzielić na oba podmioty „pozwane”:

Komisja Nadzoru Finansowego

Jak wspomniałem, KNF jest bardzo uznaniową instytucją. Jednak utajnienie raportu, który mógłby stać się podstawą do wystąpienia o odszkodowania za działania w opinii KNF nieuczciwe jest nie fair wobec detalicznych uczestników rynku. Tak więc z tym postulatem się jak najbardziej zgadzam.

I przyłączam się do apelu:

w szeroko pojętym interesie społecznym jest aby Komisja Nadzoru Finansowego OPUBLIKOWAŁA raport po kontroli w domu maklerskim XTB dotyczącym asymetrycznej dewiacji

X-Trade Brokers

Jak wspominałem, firma nie ma w swoim interesie publikować takich raportów. Więc żądanie względem XTB jest pozbawione podstaw, ba, wręcz gorzej – publikacja takiego raportu może być odebrana jako działanie na szkodę spółki, bądź co bądź, giełdowej!

Jednak ze swojej strony podczas najbliższego WZA poproszę o udostępnienie tego raportu dla akcjonariuszy. Choć oczywiście nie będę mógł go opublikować.

Trading Jam Session

No i sama fundacja. Też o niej napiszę, a dokładniej o konkretnym kawałku postulatu:

Wzywamy grupy dyskusyjne, portale,strony,blogi, nawet szkoleniowców do określenia i zajęcia stanowiska w tej sprawie czy są za XTB czy za wyżej wymienionymi postulatami. Dajemy wam na to 2 tygodnie.
Milczenie uznamy za milcząca zgodę na obecną sytuację i kolaboracje.

Proszę jakie ultimatum. Zmuszanie kogokolwiek do wypowiedzenia się w dowolnej kwestii jest po prostu szantażem i działaniem nieetycznym.

Tym bardziej, że takie „zajęcie stanowiska” nic nikomu nie da – bo XTB jak pisałem powyżej nie może udostępnić tego raportu, a KNF sprawę zwyczajnie oleje, póki nie będzie wyroku sądowego nakazującego publikację raportu.

Tak więc drogi TJS-ie – nie tędy droga. I potem się dziwią wszyscy, że podziały na polskiej scenie traderskiej się pogłębiają – ludzie nie lubią być zmuszani do czegokolwiek. Tym bardziej do wypowiadania się w kwestiach o których mogą nie mieć pojęcia. Bo szczerze mówiąc żądanie od spółki giełdowej by działała na swoją niekorzyść jest łagodnie mówiąc infantylne i świadczy o braku znajomości realiów prawnych.

Więc może i wypowiedziałem się tak jak szantażyści z TJS sobie życzyli – ale lekko „po terminie” żeby nie myśleli, że mogą wszystko – bo tak nie jest!
I już teraz, na początku kwietnia 2019, informuję, że będę się wypowiadać w tych sprawach w których ja będę chciał się wypowiedzieć. A nie w których TJS czy ktokolwiek inny będzie żądał czy wręcz posuwał się do szantażu by zdobyć mój punkt widzenia.

5 komentarzy do „TJS VS KNF/XTB [AKTUALIZACJA 09/04/2019]

 1. Adam Kiełpiński

  Bravo Bogusz. TJS a właściwie Zaorski to niestety „porażka”. Na ścianie ma innych MM ito mu nie przeszkadza. Inna sprawa to nigdy sam publicznie nie pokazał, nie podczepił FF, MQL5 czy choćby Myfxbook aby ludzie mogli sprawdzić czy zarabia i jak zarabia.

  Odpowiedz
 2. Piotr D

  (….) „Proszę jakie ultimatum. Zmuszanie kogokolwiek do wypowiedzenia się w dowolnej kwestii jest po prostu szantażem i działaniem nieetycznym.”
  „Bo gdy zajrzymy głębiej to w interesie brokera jest utrzymanie tego raportu w tajemnicy. Więc apel do brokera by raport udostępnił jest totalnie bezsensowny.”
  I to drugie juz jest etyczne, fuck logic, moralnosc kalego. Jakie metody stosuje XTB tak odpowiada Rafal.

  Odpowiedz
  1. BJK Autor wpisu

   Tylko że Rafał nie stosuje metod XTB względem XTB tylko względem innych osób, często prywatnych, niezwiązanych z XTB. Apelować klienci do firm mogą, to część relacji z klientami.
   W dodatku dlaczego firma nie może ujawnić negatywnego raportu także wyjaśniłem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *