ankieta KNF – kwiecień 2019

przez | 10 kwietnia 2019

Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego pojawiła się ankieta skierowana do inwestorów indywidualnych operujących CFD czyli Contract for Difference. Ankieta KNF może co prawda być przez urząd zignorowana, ale mimo to zachęcam do jej wypełnienia!

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Czemu KNF robi ankietę?

Pytanie jest dość dobre, jednak ciężko o jasną odpowiedź. KNF zbiera informacje od inwestorów indywidualnych uwzględniając nasze lokalne realia. Oficjalnie odpowiedzi z ankiety mają wpływać na kształt przyszłych regulacji prawnych.

Co to w praktyce oznacza? Możliwe, że ESMA zechce wycofać się ze swoich regulacji. Wtedy ponownie KNF będzie się starał utrudnić życie ludziom… Niemniej jednak, uważam, że każdy powinien wziąć udział w ankiecie! Ja już oczywiście wziąłem w niej udział 🙂

I mam nadzieję, że wyniki tej ankiety zostaną opublikowane oraz wzięte pod uwagę przy tworzeniu przyszłych regulacji prawnych.

Na co uważać w ankiecie?

Ankieta jest anonimowa. Ale mimo wszystko w niektórych pytaniach warto zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza jeśli mamy status klienta profesjonalnego, wtedy musimy uważnie odpowiadać na pytania numer 2 oraz 11. Dlaczego trzeba uważać? Niewłaściwe odpowiedzi wraz z zaznaczeniem statusu klienta profesjonalnego numer 26 (ostatnim) będzie sugerować, że macie ponad 500k € na koncie 😉

Warto też uważnie czytać pytania, zwłaszcza te, których konstrukcja nie do końca może być jasna w pierwszej chwili lub pytania, które mogą stać się podstawą do niewłaściwych działań KNF, a należą do nich:

  • pytanie nr 14 (KNF może zechcieć zmusić zagranicznych broków podanych w tym pytaniu do respektowania przepisów KNF/ESMA)
  • pytanie nr 19

Plus oczywiście kwestia podkreślana przez KNF: ankieta skierowana do inwestorów w instrumenty typu CFD, nie kontrakty czy akcje 🙂

Ankieta

Link do ankiety znajduje się tutaj 🙂

A o ankiecie KNF pisze tak:

Kontrakty na różnicę (CFD) – Ankieta Urzędu KNF dla inwestorów indywidualnych
W związku z prowadzonymi przez Urząd KNF pracami mającymi na celu wydanie interwencji produktowej w zakresie CFD, UKNF przygotował ankietę skierowaną do inwestorów indywidualnych, którzy dokonują lub dokonywali transakcji na CFD. Analiza udzielonych odpowiedzi będzie pomocna w procesie określenia ram krajowej interwencji produktowej.
Zachęcamy Państwa do wypełniania ankiety.

Zastrzeżenie: Sposób sformułowania pytań odpowiada za zapewnienie klarowności oraz jednoznaczności ankiety i nie ma na celu sugerowania odpowiedzi na którekolwiek z pytań.

Uwaga! Ankieta jest skierowana wyłącznie do osób, które inwestują/inwestowały w CFD. Jeżeli nie zawarłeś jeszcze żadnej transakcji na CFD zrezygnuj z wypełniania całej ankiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *