Trampki Na Giełdzie – projekt edukacyjny dla młodzieży!

przez | 26 września 2023

W bieżącym, 2023 roku zgłosiłem się do wolontariackiej współpracy przy projekcie Trampki Na Giełdzie. Inicjatywa została zapoczątkowana przez znanych mi ludzi z branży inwestycyjnej: Izę Kozakiewicz oraz Marcina Wenusa. Jest skupiona zarówno na publikacjach materiałów video jak i (a raczej chyba przede wszystkim) poprzez spotkania offline w różnych miejscach w Polsce. Co przy tym robię?

Trampki Na Giełdzie – czym jest ten projekt?

Trampki Na GiełdzieJak już zdradziłem w tytule: to projekt skierowany do przyszłości Narodu – do młodzieży!

Zaczynamy od wczesnych grup, najmłodszych zdaje się miałem z 2. klasy szkoły podstawowej. Górna granica wieku to oczywiście końcówka liceum.

Wydarzenia offline opierają się na dwóch dwóch grupach: młodszej i starszej.

Z młodszymi praca przebiega w kierunku ogólnego zrozumienia pojęć pieniądza, oszczędzania, inwestowania – z czego czasem historia zbacza w stronę kryptowalut, materiałów użytych do produkcji banknotów, żyta, soli czy oczywiście biznesów, które wśród dzieciaków się zdarzają całkiem często!

W grupie starszej młodzieży projekt wyewoluował w tworzenie biznesplanu hipotetycznego przedsięwzięcia, które ma pozyskać inwestorów. Pomysły zarówno na finansowanie jak i na sam biznes – bezcenne!

Całość prowadzona jest przez Izę Kozakiewicz, której towarzyszą (od strony technicznej) Anita i Darek Starowicz z niezmordowanym teamem ze StarComp i grono mentorów, czyli osób dzielących się swoją ekonomiczną i biznesową wiedzą z młodzieżą! Zresztą o mentorach słów parę powiem nieco niżej…

Moje uczestnictwo w tym projekcie to jak najbardziej rozwinięcie misji tego bloga: docierać z wartościową i sensowną wiedzą do jak najszerszego grona Polaków. A wiedząc jak leży system polskiej edukacji ekonomicznej, tym więcej sensu widzę w takich inicjatywach. Stąd też moje zgłoszenie się do projektu.

Niezwykłym dodatkiem do całości są powstające w trakcie grafiki pokazujące o czym mówią uczestnicy projektu podczas wystąpień na scenie – a autorką owych dzieł sztuki jest Gosia Tchórzewska.

wrześniowe Trampki Na Giełdzie w Łodzi, autor: GoTek rysuje

Trochę historii

Skupiam się mocno na edukacji offline, ponieważ uważam to za kluczową wartość, jaką niesie ten projekt. I jest to też ta cześć, w której biorę udział.

Do końca września 2023 wydarzeń edukacyjnych było pięć. Osobiście uczestniczyłem w czterech z dotychczasowych pięciu. Byłem w Krakowie (tuż przed Invest Cuffs 2023 czyli w marcu), w Warszawie dwukrotnie (czerwiec i wrzesień 2023) oraz w Łodzi (wrzesień 2023). Na pewno czeka nas także wypad do Wrocławia na początku października – gdzie także się wybieram!

Co genialne, to fakt że warszawskie Trampki, i te w czerwcu i te we wrześniu miały miejsce na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dla edukacji finansowej młodzieży miejsce wręcz wymarzone! A to co mentorzy wyprawiają w przerwie między grupami to… pozostanie tajemnicą mentorów i organizatorów, a także zapisów monitoringu 😉

Trampki Na Giełdzie – wsparcie projektu

Trampki Na Giełdzie: Mentorzy

Za każdym razem gdy czytam listę mentorów to mi się przypomina tekst Elektrycznych Gitar:

I co ja robię tu (u-u, co ty tutaj robisz)

A towarzystwo jest naprawdę wyborowe! W zespołach z dziećmi przy poszczególnych wydarzeniach miałem przyjemność działać razem z:

A prócz powyższych w projekcie można spotkać ekspertów, dyrektorów, inwestorów, fundatorów… Cały przekrój najróżniejszych ekonomiczno-biznesowych zakątków Polski! Po prostu WOW, że tak, przecież zapracowane zazwyczaj, osoby znajdują cały dzień na pracę z młodzieżą.

Sala Notowań GPW, razem z Beatą Markiewicz oraz Pawłem Zylm w czerwcu 2023

A może chcesz dołączyć?

Tego typu inicjatywy opierają się na ciężkiej pracy organizatorów, ale pewne elementy wymagają wsparcia ze strony sponsorów. Jeśli więc wierzysz, że młode pokolenia trzeba jak najszerzej edukować, to może warto wesprzeć Trampki Na Giełdzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *