„Twój mózg, Twoje pieniądze” – recenzja

przez | 1 marca 2022

Księgarnia Maklerska.pl upewnia się w trybie ciągłym, że mam możliwość czytania i rozwoju branżowego. Także i w lutym zawitała do mnie książka „Twój mózg, Twoje pieniądze” autorstwa Jasona Zweig. Jednak czy warto poświęcić czas i pieniądze (Twoje pieniądze 😉 ) na przeczytanie tej książki?

[otw_is sidebar=otw-sidebar-10]

Wydanie „Twój mózg, Twoje pieniądze”

Wydawnictwo trzyma poziom półtwardej okładki i dobrej jakości, przyjemnego w dotyku papieru. 400 stron książki oczywiście swoje waży tak czy inaczej – jednak brak typowo twardej okładki zdecydowanie ułatwia utrzymanie książki podczas czytania np leżąc w łóżku. Zdecydowanie na plus!

Kim jest Jason Zweig

Jason Zweig to dziennikarz z bogatym doświadczeniem obejmującym największe media branżowe. Magazyn „Money”, „Time„, „The Wall Street Journal„, CNN czy „Forbes” współpracowały z Zweigiem. Jest także redaktorem jednego z wydań „Inteligentnego Inwestora” – także dostępnej w Maklerska.pl! Wykładał m. in. na Harvardzie, Oxfordzie czy Stanford. Autor dwóch książek – oczywiście recenzowanej tutaj oraz „The Devil’s Financial Dictionary” z 2015 roku. Innymi słowy – autorytet, który od 35 lat funkcjonuje w świecie wielkich finansów Wall Street.

Neuroekonomia…

…to fascynująca nowa dyscyplina stanowiąca „połączenie psychologii, neurobiologii i ekonomii”. I o tym przeczytamy właśnie w książce Jasona. Książce napisanej przede wszystkim prostym językiem, pełnym „codziennych” odniesień jak i trafnych uwag, na które natrafimy dosłownie otwierając książkę na losowej stronie. Dla przykładu, cytat z 186 strony książki, strony otwartej losowo podczas pisania tej recenzji:

„Nie trzeba oprawiać certyfikatów w ramki. Wystarczy wypisać wszystkie swoje pomyłki inwestycyjne i płynące z nich wnioski na samoprzylepnych karteczkach. Błędy trzeba akceptować, a nie zakopywać głęboko w pamięci – tylko w ten sposób można przekształcić je z pasywów w aktywa. Analizując błędy i wracając do nich myślami, zmniejszamy prawdopodobieństwo popełnienia ich po raz kolejny”

Jason Zweig – „Twój mózg, Twoje pieniądze

Trudno się z tym nie zgodzić, prawda? Inna sprawa, że w przypadku wielu inwestorów, zwłaszcza początkujących, tych karteczek byłoby bardzo dużo. I skojarzenie z tą sceną murowane:

źródło: film „Bruce Wszechmogący” (2003)

Ale generalnie w książce jest naprawdę sporo takich oczywistych prawd – o których często w wirze codziennych newsów rynkowych się zapomina. Podobnie jak z przykładami i twardymi danymi statystycznymi. A jak wiecie – moja praca statystyką stoi (jak zresztą każdego tradera!) więc nic dziwnego że doceniam trud zebrania i rozpisania danych przez autora. Konkretne przykłady, czasem przerysowane, ale jasno opisujące skutki różnych zachowań tez dają do myślenia. W książce nawet znajdziemy odniesienia do popularnych praw Murphy’ego. I myślę że każdemu inwestorowi przechodzą przez myśl gdy tylko rynek zmienia kierunek po zamknięciu przez nich stratnej pozycji…

Z uwag negatywnych to mogę jedynie wspomnieć, że książka jest (jak większość niestety) pisana z amerykańskiego punktu widzenia. Stąd z niektórymi fragmentami zgadzać się nie będziemy ze względów makroekonomicznych czy geopolitycznych. Jednak ze względu na globalizację rynków – coraz bardziej tematy zza oceanu stają się przystępne dla inwestorów nad Wisłą.

Całość podzielona jest na 10 rozdziałów + 3 dodatki i w zasadzie każdy można czytać samodzielnie i w wybranej przez nas kolejności. Nie jest to bez znaczenia, bo doświadczeni inwestorzy zazwyczaj wiedzą gdzie leży ich problem i nie muszą zgłębiać zagadnień swojej psychiki, które już mają ogarnięte. ale generalnie także inwestorom polecam przeczytanie całości – mogą odkryć jakąś nowość także w opanowanych obszarach swojej pracy. A ciągły rozwój jest bardzo ważny!

Podsumowanie recenzji „Twój mózg, Twoje pieniądze”

Pomimo, że to kolejna pozycja o psychologii, jaką czytałem w ostatnim czasie, absolutnie stwierdzam, że warto. Już przy recenzji „Psychologii giełdy” wspominałem o trójkącie niezbędnym do zarabiania – w którym psychologia też przecież jest obecna. A zrozumienie tego skomplikowanego tematu przez nie-lekarzy wymaga przystępnego formatu. A to właśnie mogę powiedzieć o książce Jasona Zweiga: przystępnym językiem mówi o skomplikowanych tematach neuroekonomii. Tym samym jestem przekonany, że sam do tej pozycji wrócę za jakiś czas – by przeczytać i zobaczyć na własnym przykładzie czy wyciągnąłem jakieś wnioski po tej pierwszej lekturze. Na chwilę obecną, mimo już pewnego doświadczenia na rynku, widzę pole do poprawy w tym zakresie!

Posłuchaj fragmentu książki

Maklerska.pl udostępniła fragment audio książki, o pewności siebie. Można sobie odsłuchać, co też powinno zachęcić do lektury całej, jakże niezwykłej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *