wybory parlamentarne 2023

przez | 13 października 2023

W niedzielę, 15 października 2023, w godzinach 07:00 – 21:00 odbędą się w Polsce wybory parlamentarne 2023. Zachęcam gorąco do aktywnego udziału w tych wyborach i oddania głosu! A jeśli masz wątpliwości – przeczytaj ten artykuł!

Czego nie przeczytasz w tym artykule?

W tym artykule nie znajdziesz:

  • moich opinii na kogo powinieneś głosować
  • haseł partyjnych
  • kwestii referendum

Dlaczego? Otóż moim celem jest zachęcić do udziału w wyborach. Przejdę też przez najpopularniejsze wymówki w tym temacie.

Pamiętajcie, że wybory parlamentarne 2023 to są Nasze wybory: i moje, i Twoje, i każdego Polaka!

Wybory parlamentarne 2023: „Nie mam na kogo głosować”

Chyba najpopularniejsze hasło – i co więcej: sam się z nim utożsamiam! Jak długo mam prawa wyborcze, tak długo nie mam na kogo głosować. Albo głosuję przeciwko komuś albo po prostu na mniejsze zło. Z obecnej „elity” politycznej, ze znanych nazwisk, nie widzę nikogo, komu ze spokojną głową powierzyłbym pieczę nad schowkiem na miotły – a co dopiero nad całym państwem. Ale na wybory idę.

A z pomocą przychodzi nam postęp technologiczny, dzięki któremu możemy sprawdzić, z programem której startującej partii jest nam najbliżej. Są to wszelkiej maści quizy, które w kilkunastu (lub kilkudziesięciu) pytaniach determinują z kim jest nam najbardziej po drodze.

A że wybory parlamentarne to nie małżeństwo, tylko przejazd w stronę naszego celu (a nie idealnie do niego, tak dobrze to nigdzie nie ma), to warto wiedzieć to i owo. Poniższą listę uszeregowałem według ilości pytań jaka się pojawia:

Sam wykonałem wszystkie powyższe testy i będę brał ich rezultat pod uwagę przy oddawaniu głosu.

Wybory parlamentarne 2023: „Mój głos się nie liczy”

Drugie popularne stwierdzenie – nawet bardzo. Ale wiecie, ja to lubię zerkać do liczb, więc to właśnie zrobimy…

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uprawnionych do głosowania było 30 253 556 osób. Czyli zaokrąglając 30,25 mln ludzi. Frekwencja wyniosła 61,74% czyli 18 678 457  osób. Do wyborów nie poszło 11 575 099 osób.

Na pierwsze dwie parte oddano łącznie 13 112 290 głosów. Na pozostałe cztery partie, które weszły wtedy do parlamentu oddano razem 5 187 516 głosów.

Czy te 11,5 miliona osób nie mogło ZMIENIĆ wyniku tych wyborów?! Sprawić, że w Parlamencie byliby przedstawiciele z innych komitetów lub żeby inaczej się rozłożyła siła głosów?

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości to odpowiem:

JEDENAŚCIE I PÓŁ MILIONA POLAKÓW MOŻE ZMIENIĆ WSZYSTKO NA POLSKIEJ SCENIE POLITYCZNEJ ZALEDWIE GŁOSUJĄC CO KILKA LAT!

Jeśli nadal uważasz, że Twój głos się nie liczy – cóż, najwidoczniej nie dbasz o siebie, nie dbasz o swoich bliskich. O Polsce jako Ojczyźnie czy miejscu gdzie po prostu żyjesz i (zapewne) pracujesz nie wspominając nawet…

Wybory parlamentarne 2023: po co mam głosować? Co się zmieni?

Niestety, tu nie mam dobrych wiadomości. Zmiany nie będą ani szybkie ani łatwe. Nie cofniemy inflacji. Nie sprawimy, że błędy którejkolwiek z władz po 1989 roku magicznie znikną. Ale gdy rośnie świadomość i decyzyjność społeczeństwa, to zazwyczaj rośnie także jakość klasy politycznej. Więc jest spora szansa, że w kolejnych wyborach będzie już na kogo głosować – a nie tylko przeciw…

I to jest „ultimate goal” głosowania w wyborach!

Mój wybór…

Pozostanie moją tajemnicą. Wspomniałem na początku, że nie będę wygłaszać opinii.

Ale powiem coś innego: w tych wyborach zgłosiłem się samodzielnie do pracy w Komisji Wyborczej, w jednym z OKW w Warszawie. Zgłosiłem się bezpośrednio do urzędu, nie jestem w tym zakresie nominowany przez jakikolwiek Komitet Wyborczy.

Moja promocja wyborów video

Stworzyłem także krótką rolkę zachecającą do udziału w wyborach parlamentarnych 2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *