FACTA – czy Amerykanie zablokują Ci konto?!

przez | 11 listopada 2016

Normalnie zrobił mi się tydzień amerykański na blogu – strategia na wybory prezydenckie w USA, efekt inwestycji w nocy wyborczej i dzisiaj wpis o umowie z Amerykanami. Do tego umowie, która (moim zdaniem) narusza naszą niepodległość – a dziś mamy 98. rocznicę odzyskania niepodległości! Przejdźmy jednak do tematu. W ostatnich latach słyszymy z mediów całą masę skrótów typu: ACTA, CETA, TTIP czy FACTA. O ile większość z nich to umowy międzynarodowe o znaczeniu dla wielkich korporacji i w zasadzie nie dotykające nas bezpośrednio, o tyle FACTA nas bardzo dotyka. I może na zaskoczyć bardzo nieprzyjemnie w okresie przedświątecznym. W jaki sposób?

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Czym jest FACTA?

źródło: Wikipedia

źródło: Wikipedia

7 października 2014 została podpisana umowa pomiędzy rządami Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, co oczywiście przekazano w Dzienniku Ustaw. Umowa została zawarta dwustronnie w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Ten skrót pochodzi od nazwy Foreign Account Tax Compliance Act.

Chodzi przede wszystkim o ukrócenie procesu unikania podatków przez własnych obywateli poprzez różne finansowe działania w innych krajach. Oczywiście Polska nie jest jedynym sygnatariuszem, do chwili obecnej umowę podpisało 87 państw.

W ramach FACTA informacje są przekazywane z instytucji bankowych, wszelkich kas oszczędnościwo-kredytowych, domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych oraz zakładów ubezpieczeniowych.

Co oznacza FACTA dla przeciętnego obywatela?

Wymienione w poprzednim akapicie instytucje są zobowiązane dostarczyć informacje o swoich klientów do polskiej administracji podatkowej. Ta informacja to status podatkowy w USA każdego z klientów. Dotyczy to obywateli i rezydentów USA, posiadaczy Zielonej Karty czy osób przebywających w USA co najmniej 31 dni w danym roku podatkowym oraz 183 dni w ciągu ostatnich trzech lat.

Pozyskanie informacji przez instytucje finansowe odbywa się zazwyczaj poprzez konieczność złożenia odpowiedniego oświadczenia. Zapewne już otrzymaliście prośbę o wypełnienie dokumentu lub odpowiedniego formularza w bankowości on-line.

A jeśli nie złożę oświadczenia?

Też się zastanawiacie co będzie jeśli nie złożycie tego oświadczenia? Cóż, Amerykanie polecieli po bandzie, bo to raczej ich pomysł. Jeśli nie dostarczycie odpowiedniego dokumentu do 30 listopada 2016 roku, to dostęp do Waszych finansów zostanie zablokowany w ciągu 3 dni roboczych! Tak, dobrze czytacie – brak informacji w banku skończy się odcięciem dostępu do Waszych własnych pieniędzy! W przypadku domów maklerskich czy funduszy inwestycyjnych będziemy mieli zamrożone inwestycje.

Co trzeba zrobić?

Teoretycznie to usługodawcy powinni zweryfikować status swoich klientów. Jeśli jednak nie otrzymaliście żadnego zapytania albo nie pamiętacie czy je otrzymaliście warto się odezwać do swojego dostawcy usług finansowych. Nawet na wszelki wypadek warto się upewnić czy nasze oświadczenie dotarło. Wystarczy prosta wiadomość poprzez system on-line albo pytanie na czacie z pracownikami. W przeciwnym razie możemy mieć problem z dostępem do własnych pieniędzy.

2 komentarze do „FACTA – czy Amerykanie zablokują Ci konto?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *