mój trzeci filar – zmiana strategii

przez | 23 grudnia 2016

Jako, że przy artykule dotyczącym III filaru zostałem wywołany do tablicy przez czytelnika pirx, to już nadrabiam zaległości. Mój trzeci filar to portfel prowadzony w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Co prawda skład tego rachunku już podałem przy wpisie o moich akcjach na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jednak następują pewne zmiany, więc i ten wpis ma sens. Zapraszam do lektury!

[otw_is sidebar=otw-sidebar-5]

Aktualny skład portfela na IKZE

W porównaniu z artykułem z września 2016 roku sprzedałem akcje spółki Arctic Paper S.A., ostatecznie inkasując zysk 3,77% (już po odliczeniu prowizji). Prowizja to w tej chwili mój największy wróg, gdyż wynosi co najmniej 5 złotych od każdej transakcji. Wyklucza to obrót małymi ilościami akcji niestety. Znacznie też zmniejszyło mój zysk na akcjach Arctic Paper, gdyż posiadałem ich tylko 20 sztuk, a sprzedawałem po 5,5 zł za sztukę – czyli de facto prowizja zjadła mi jedną akcję, co w tym przypadku przełożyło się na 5% mniejszy zysk (!). Cóż, kiepsko…

Tak czy inaczej obecnie z portfelu posiadam akcje sześciu spółek, w nawiasach podałem ich udział w wartości całego portfela:

 • KGHM S.A. (34,69%);
 • Energa S.A. (11,70%);
 • PKP Cargo S.A. (20,59%);
 • PKN Orlen S.A. (21,58%);
 • Novita S.A. (6,08%);
 • Enter Air S.A. (1,96%);
 • oraz certyfikat RCTLKAO003 (0,29%) powiązany z cenami kakao na świecie.

Jak widać zbyt dużo spółek nie mam, w dodatku w większości są to spółki Skarbu Państwa. Po swoistym „teście” jaki władza przeprowadziła w tym roku na PGE, tak by wyciągnąć kasę ze spółki, a jednocześnie nie dawać jej drobnym inwestorom w postaci dywidend podjąłem decyzję o zmianie taktyki w moim portfelu emerytalnym.

Nadal będę celował w spółki dywidendowe, jednak tym razem będę unikać spółek Skarbu Państwa – mimo, że raczej nie upadną to nie dadzą mi innej wartości anieżeli wzrost ich wyceny giełdowej. A ta jak wiadomo jest bardzo podatna na różne, nie zawsze mądre, wypowiedzi polityków.

Mój trzeci filar: wyprzedaż!

W tej chwili na plusie mam akcje KGHM, Orlen, Novita i Enter Air. Dwie ostatnie są spółkami prywatnymi, w dodatku Novita wypłaca dywidendy. Teoretycznie mógłbym pozbyć się akcji Enter Air, gdyż nie ma od nich dywidend, a zysk na 23 grudnia wyniósł by 18%, jednak pojawia się ten sam problem co przy Arctic Paper S.A. – prowizja… Mały udział Enter Air w moim portfelu sprawi, że prowizja zeżre mi około 8% zysku. Jeszcze się zastanowię czy warto, ale osobiście wierzę w tą spółkę (o czym już pisałem), więc raczej pozostanie ona w moim portfelu.

KGHM S.A.

Akcje miedziowego potentata kupiłem w dwóch turach. 2 listopada 2015 roku dziesięć akcji przy kursie 90,75 złotych oraz 28 grudnia 2015 roku przy kursie 62,57 złotych. Ze względu na promocyjne warunki od tych transakcji nie zapłaciłem prowizji. Doczekałem się też wypłaty 45 złotych dywidendy z tej spółki w 2016 roku. 23 grudnia 2016 dokonałem sprzedaży wszystkich 30 akcji po cenie 91,66 złotych za akcję, płacąc 10,45 złotych prowizji dla domu maklerskiego. Po zsumowaniu wszystkich kosztów i dochodów wyszedł mi przyzwoity zysk na poziomie 29,45%.

PKN Orlen S.A.

Orlen w moim portfelu pojawił się w grudniu 2015 roku po cenie 68,30 zł (5 akcji) oraz 68,34 zł (15 akcji). W sierpniu 2016 zgarnąłem 40 złotych dywidendy, a dzisiaj sprzedałem te akcje po 85,12 złotych (6,47 zł prowizji), osiągając zysk 26,90%. Również bardzo przyzwoicie.

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Co dalej?

Pozostały w portfelu akcje Energa oraz PKP. Obie są wciąż poniżej ceny za jakie je kupiłem, więc ze względu na długoterminowy czas inwestycji jaką jest mój trzeci filar, pozostaną aż odrobią.

Pozyskane z dzisiejszej sprzedaży środki będę inwestował w najbliższym czasie, póki co czekam na realizację przelewu na IKZE w wysokości maksymalnej kwoty czyli 4 866 złotych polskich. Oczywiście o tym jakie spółki dobiorę sobie do portfela emerytalnego i dlaczego nie omieszkam poinformować na blogu 🙂

4 komentarze do „mój trzeci filar – zmiana strategii

 1. pirx

  fajnie, że pokazałeś swoje działania na ikze.
  to właśnie powinna być esencja prawdziwego bloga ekonomicznego. i tu dla ciebie duży +.
  mam nadzieję, że kolejne transakcje też będą pokazywane.
  może dobrym pomysłem była by publikacja spółek przed zakupem, tzn takie rozważania dlaczego zamierzasz ją kupić itd.
  co do twojej strategii pozbycia się spółek państwowych, rozumiem bo też mam na nich wtopę, ale nowe spółki oprócz dywidendy powinny wykazywać się stabilnością i być płynne.
  sprzedaży kghm chyba dokonałeś za wcześnie (ja trzymam), energę też bym na twoim miejscu zostawił. co do reszty się nie wypowiadam bo nie obserwuję.
  żeby być wobec ciebie w porządku w moim ikze są: pkpbp, kghm, pzu, etfw20l – wiem, wiem same molochy państwowe dlatego za limit 2016 chcę kupić coś prywatnego.
  pirx

  Odpowiedz
  1. BJK Autor wpisu

   Dziękuję 🙂
   Energa zostanie póki nie odbije. Mam też ją w moim portfelu na „zwykłym” rachunku maklerskim, od debiutu. KGHM może i za wcześnie, ale skuteczna strategia to ta realizowana konsekwentnie. Więc jeśli zmieniam skład portfela poprzez pozbycie się spółek Skarbu Państwa jeśli są na plusie wobec ceny zakupu (+ prowizja) to potencjał dalszych wzrostów schodzi na drugi plan. Kolejne transakcje pokazuję przy wpisach z serii prognoz dywidendowych.
   Co do płynności to jeśli obrót dzienny jest na poziomie kilku tysięcy akcji, a ja kupuję pakiety po max 200-300 akcji to praktycznie zawsze się wstrzelę w ten obrót 🙂

   Odpowiedz
 2. Eugeniusz

  Fajnie, że pokazałeś wyniki. Ja w tym roku odpuściłem wpłatę na IKZE przez niewiadomy los polskiego systemu emerytalnego. Na razie zbieram kapitał, a co będzie w 2017 r. – zobaczymy.

  Odpowiedz
  1. BJK Autor wpisu

   Jak będą konkretne ustawy przegłosowane i czekać na prezydencki podpis to wtedy zlikwiduję IKZE 🙂 W końcu reforma emerytalna nie jest czymś co będą podpisywać w nocy. Chyba że znacjonalizują wszystkie środki z III filaru, ale wtedy będą mieli masę pozwów tak w Polsce jak i w Strasburgu o zwrot.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *