inwestowanie 1.01 – spółki dywidendowe

przez | 26 stycznia 2018

Parę razy już na blogu padało stwierdzenie o „spółkach dywidendowych”. Jednak nie każdy może musi koniecznie wiedzieć czym jest dywidenda. Dlatego też w tym artykule dowiecie się czym są spółki dywidendowe i jak w nie inwestować.

[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Czym jest dywidenda

Słowo „dywidenda” ma swoje źródło w łacińskim słowie „dividendum” czyli rzecz do podziału. Obecnie zaś oznacza ona cały lub część zysku netto spółki kapitałowej przeznaczonej do podziału między wspólników i/lub akcjonariuszy. Innymi słowy: jeśli spółka osiągnęła zysk w roku poprzednim może (ale nie musi!) się nim podzielić z akcjonariuszami.

Historia dywidend w Polsce

spółki dywidendowe Dr Roman May Chemiczna Fabryka

akcja Towarzystwa Akcyjnego Dr Roman May, Chemiczna Fabryka z 1927 roku wraz z kuponami dywidendowymi na kolejne 10 lat; źródło: zbiory własne

O polskiej giełdzie mówi się w kontekście tej uruchomionej w kwietniu 1991 roku czyli Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. mieszczącej się przy ul. Książęcej 4. W Warszawie oczywiście.

Jednak nasza historia giełdowa jest dużo dłuższa. Nie wiem co prawda jak było z dywidendami ze spółek giełdowych będących w obrocie na giełdzie w latach 1817 – 1914, ale wiem, że na reaktywowanej w 1921 roku Giełdzie Pieniężnej w Warszawie były dostępne akcje spółek mające wypłacanie dywidendy zawarte w każdej ich akcji w postaci odcinanych kuponów. Po prawej na zdjęciu przykład polskiego, przedwojennego papieru wartościowego z kuponami dywidendowymi. Ale na ten temat rozpiszę się szerzej w przyszłości.

Po co nam dywidenda?

Może się rodzić pytanie: po co nam dywidenda? Przecież ruchy ceny akcji potrafią być dużo większe niż dywidenda. W dodatku w przypadku spółek giełdowych wartość dywidendy zostaje odjęta od ceny akcji.

Dywidendy potrafią stanowić źródło stałego przychodu. Nie jest on zbyt wysoki, jednak w przypadku właściwej selekcji spółek może wyjść więcej niż otrzymamy w banku – w ubiegłym roku udało mi się uzyskać stopę zwrotu z dywidend na poziomie 4,55% – co w świetle reklam oferujących 2,5% w skali roku przez maksymalnie trzy miesiące wypada naprawdę dobrze.

Większość dywidend w Polsce jest wypłacanych raz do roku. Tutaj chlubnym wyjątkiem jest Grupa Żywiec S.A., która nie dość, że wypłaca dywidendę od ponad 10 lat, to od 2009 roku robi to dwa razy w ciągu roku! Oczywiście dużo lepsze przykłady mamy za oceanem, gdzie są spółki wypłacające dywidendę od lat i to kwartalnie! Przykładem może być powszechnie znana Coca-Cola.

Dlatego inwestowanie w spółki dywidendowe jest zdecydowanie inwestowaniem długoterminowym.

Z drugiej strony, wypłacone dywidendy wpływają na zmianę wyceny całej naszej inwestycji w dany papier wartościowy. Dla konkretnego przykładu mogę powiedzieć, że dla posiadanych przeze mnie (od 2015 roku) akcji spółki Novita S.A. wartość dywidend wyniosła ponad 5% co już stanowi pewien zwrot z inwestycji i przy podsumowaniu powinniśmy brać to pod uwagę, bo może to całkiem sporo zmienić w danej inwestycji. Inny przykład z mojego portfela w tym zakresie to ETF na amerykański indeks S&P500. Kupiony w 2014 roku, sprzedany w 2015 dał mi zarobić 40,2%. Jednak jeśli uwzględnię wypłacone dywidendy to stopa zwrotu wzrasta mi do poziomu 42,38%. Różnica jest? Jest.

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Które spółki to spółki dywidendowe?

Skoro już wiemy po co są dywidendy, to jak określić która spółka jest dywidendowa? Tu kłania się polityka dywidendowa każdej spółki oraz jej historia. Te dane pozwalają w jakimś stopniu określić potencjał dywidendowy w przyszłości. Choć oczywiście nie musi. Orange Polska S.A. wypłacał dywidendy w latach 2006-2016 (w zakresie od 4,5 do nawet ponad 9,5%!), natomiast w 2017 już nie wypłacił dywidendy. Tak więc należy tu bardzo uważać.

Proces selekcji znacznie ułatwia też świadomość aktualnej sytuacji gospodarczej tak w kraju jak i w danej branży.

Dlatego też w ramach swojego portfela emerytalnego i w tym roku opublikuję spis spółek, które moim zdaniem dywidendę wypłacą. W ubiegłym roku moje prognozy były trafne w siedmiu z ośmiu spółek, więc metodologia doboru spółek generalnie jest dobra – choć postaram się ją jeszcze udoskonalić.

Dywidenda poza giełdą?

Nie tylko spółki giełdowe wypłacają dywidendy. Jeśli objęliśmy akcje w jakiejś niepublicznej emisji i dana spółka wypłaca dywidendę to nam też się ona należy – zgodnie z ilością posiadanych akcji.

Podatek

I na koniec najmniej przyjemna kwestia. Dywidendy są opodatkowane „Belką” czyli 19%. Na szczęście na nasz rachunek maklerski lub konto wpływa kwota netto czyli już po opłaceniu podatku. Nie musimy tego uwzględniać w naszym zeznaniu podatkowym – co sprawia, że dywidendy są jednymi z najprostszych w obsłudze sposobów na dochód (prawie) pasywny.

6 komentarzy do „inwestowanie 1.01 – spółki dywidendowe

    1. BJK Autor wpisu

      Temat ten na pewno w najbliższym czasie będzie jeszcze poruszany na blogu, zapraszam serdecznie!

      Odpowiedz
    1. BJK Autor wpisu

      Na pewne rzeczy wpływu nie mamy niestety. Są jeszcze w Europie kraje, które nie mają podatku od zysków kapitałowych, jednak nie jest zbyt uczciwe korzystanie z nich i mieszkanie w Polsce

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *