nowa ankieta od KNF

przez | 1 grudnia 2020

Komisja Nadzoru Finansowego wystawiła nową ankietę skierowaną do inwestorów na CFD. Ponieważ większość inwestorów indywidualnych w Polsce to inwestorzy na CFD, to myślę, że warto ją wypełnić. Co prawda wyników ankiety z kwietnia 2019 KNF raczej nie wzięła pod uwagę, ale mimo wszystko…

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Na co uważać w ankiecie?

Osobiście sądzę, że nie do końca wszystkie informacje KNF-owi są potrzebne. Np w pytaniu nr 7 pytają „Wpisz nazwę brokera, z kraju spoza UE, z którego usług korzystasz:„. Po co im to? Żeby zablokować tego brokera? Dlatego ja nie wpisałem nazwy brokera…

Również myślę, że na samym początku ankiety, w pierwszym pytaniu, niezależnie do naszego faktycznego statusu, zaznaczać „klient detaliczny nie posiadający statusu klienta doświadczonego„. Chcemy w końcu otwartego dostępu do rynków.

Wyjaśniając pytanie 5: pytają czy po obniżeniu dźwigni korzystaliśmy z polskich brokerów. Tu również (jeśli chcemy podniesienia dźwigni) warto zaznaczyć odpowiedź „nie”. Oczywiście wtedy w pytaniu 8-mym (czy pomiędzy 1 sierpnia 2018 a 1 sierpnia 2019 korzystaliśmy z usług brokera spoza UE) zaznaczamy „tak” – by pokazać, że przeregulowanie rynku w Polsce i Unii nas wypchnęło poza granice.

Dlaczego sugeruję odpowiedzi niezależnie od stanu faktycznego?

Cóż, KNF to twór polityczny (i dlatego ten artykuł trafia do kategorii „polityka” jako głównej). Wiadomo, że część ludzi korzystała z  usług brokerów polskich jak i zagranicznych, a ankieta jest zbudowana by faworyzować utrzymanie wysokich regulacji rynkowych. Stąd trzeba wg mnie podejść do tej ankiety politycznie czyli pokazać co chcemy uzyskać, a nie jak jest naprawdę. Chodzi o wolność Nas wszystkich.

I dlatego zachęcam do wzięcia udziału w ankiecie (najpóźniej do 31 grudnia!), zajmuje dosłownie dwie minuty – choć przyznaję, że nie jest za bardzo „mobile-friendly„.

Link do ankiety znajduje się tutaj.

Ja oczywiście ankietę wypełniłem. Tak jak uważam za słuszne, czyli unikając sugerowanej manipulacji ze strony autora. Może tym razem posłuchają woli inwestorów i przywrócą sensowną dźwignię dla klientów – choćby tych doświadczonych, bo wymagania do statusu „klienta profesjonalnego” są po prostu chore (choć wiem, że pochodzą z UE).

2 komentarze do „nowa ankieta od KNF

  1. BJK Autor wpisu

   W portfelu mam klasyczne papiery wartościowe, CFD oraz futures. Co do brokerów nie polecam żadnego – paru idiotów zaraz by mnie oskarżyło że mam płacone za to. Natomiast interesuje mnie oferta danego brokera – żeby miał instrumenty które mnie interesują, koszty, stabilność, jurysdykcja (nie korzystam z brokerów z egzotycznych lokalizacji) i uczciwość.
   Generalnie w tej chwili aktywnie korzystam z dwóch brokerów CFD w Polsce (pod naszym KNF-em – wtedy w razie problemów to sprawa w polskim sądzie a nie gdzieś na Cyprze czy Seszelach) oraz z jednego amerykańskiego brokera do futures (typowo z USA, nie z EU) – nie występuje konflikt interesów więc ryzyko problemów na tym polu jest znacznie zredukowane.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *