portfel bardzo kryzysowy

przez | 17 lutego 2017

portfel bardzo kryzysowyMamy obecnie najdłuższy okres w historii Polski bez żadnego konfliktu zbrojnego. Jednak należy pamiętać słowa piosenki śp. Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać„. Dlatego też mam plan i dzisiaj go Wam przedstawię. Portfel bardzo kryzysowy – właśnie na skrajnie kiepską sytuację nad Wisłą czy gdziekolwiek indziej jesteśmy 🙂

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Materiał video

Jeśli nie chcesz czytać, a wolisz obejrzeć/posłuchać, to poniższy artykuł przedstawiłem w moim autorskim programie Makrologia w Comparic24.tv (emisja live we wtorki i czwartki o 13:10) i możesz go obejrzeć za pośrednictwem YouTube’a:

Czym jest portfel bardzo kryzysowy?

Jest to zabezpieczenie na wypadek skrajnie niesprzyjających warunków gospodarczych oraz politycznych. Nie ma on na celu pomnażania naszych zasobów, tylko przygotowanie się na takie zdarzenia jak kryzys walutowy (zarówno waluty krajowej jak i którejś z głównych walut światowych), hiperinflacja czy konflikt zbrojny. Nie spotkałem się z takim określeniem czy przygotowanym produktem jako kompleksowym projektem na wypadek w/w sytuacji, stąd też nazwa jest mojego pomysłu 🙂

Mój pomysł opiera się w większości na surowcach, które od wieków są uniwersalnym środkiem płatniczym. Podany przeze mnie skład jest przykładowy i można go dowolnie modyfikować zgodnie z naszymi potrzebami. Oczywiście wyjaśnię dlaczego taki a nie inny skład sugeruję.

Na chwilę pisania tego postu nie mam nawet 5% takiego portfela, choć jest on w moich planach.  Przedstawiony tu portfel ma wartość na dzień dzisiejszy około 85 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że wciąż mam dwa razy więcej hipoteki do spłaty to jeszcze trochę potrwa nim on powstanie 😉

Kiedy tworzyć taki portfel?

Teoretycznie powinienem tu napisać, że jak najszybciej. Jednak wpierw uważam, że należy ogarnąć bieżące tematy. Pospłacać długi, zwłaszcza te konsumpcyjne (raty za telewizor/komputer, kartę kredytową etc), stworzyć fundusz awaryjny (na nieprzewidziane wydatki typu nowa lodówka czy naprawa auta) oraz fundusz bezpieczeństwa (środki na przeżycie co najmniej 6 miesięcy bez żadnych przychodów). Wtedy w naszych wydatkach pojawia się rubryczka „portfel bardzo kryzysowy” i zaczynamy jego budowę.

Można też zacząć nieco wcześniej, tuż po spłaceniu długów konsumpcyjnych, ale w bardzo ograniczonej formie.

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Przechowywanie portfela bardzo kryzysowego

Jak wspomniałem wcześniej, ten portfel ma nam pomóc w bardzo trudnych sytuacjach. Z automatu oznacza to trzymanie go w formie fizycznej w bezpiecznym miejscu w naszym zasięgu. Zapomnijcie o skrytce bankowej. Kryzys finansowy lub konflikt zbrojny może drastycznie obniżyć dostępność tej lokalizacji. jeśli jesteście typowymi preppersami i macie tzw. „bug out bag” to portfel bardzo kryzysowy jest wręcz niezbędną częścią tego plecaka. Przechowywać go jednak należy w bezpiecznym miejscu, w końcu to całkiem spory majątek. Ważne też jest żeby się nie chwalić specjalnie tego rodzaju zabezpieczeniem – im mniej osób o nim wie tym lepiej.

Plan

Całość portfela opiera się na naszym przewidywaniu. Warto to spisać, byśmy mieli informację dlaczego tak a nie inaczej postanowiliśmy. Może on bazować na naszej ocenie bezpieczeństwa danego regionu czy np mieszkającej tam rodzinie. Powinien mieć też ogólny opis reakcji na konkretne wydarzenia. Konflikt zbrojony powinien nas kierować do regionów neutralnych, a np hiperinflacja w całej Unii Europejskiej to kurs do krajów leżących poza tą strukturą. Należy też uwzględnić czynniki osobiste jak na przykład stan zdrowia. Osoba wymagająca regularnej hospitalizacji czy przyjmująca nowoczesne leki może mieć problemy w biedniejszych rejonach Europy czy np. Afryki.

Skład portfela bardzo kryzysowego

Skład jest bardzo prosty i podzielony na dwie części: część surowcową oraz część walutową.

portfel bardzo kryzysowyCzęść surowcowa

W tej części uważam, że powinno się znaleźć w naszym portfelu:

 • 90 srebrnych monet bulionowych o wadze 1 uncji (31,1g)
 • 10 złotych monet bulionowych o wadze 1 uncji (31,1g)

Dlaczego takie proporcje?

Po pierwsze dostępność: srebro to koszt w tej chwili 100 złotych za uncję, złoto to 5 tysięcy złotych za uncję.

Po drugie to różne cele dla tych surowców w naszym portfelu bardzo kryzysowym.
Cel srebra w portfelu: ma nam służyć do zaspokojenia podstawowych, drobnych potrzeb typu chleb, woda czy dach nad głową – w końcu chyba nikt nie będzie płacił uncją złota za bochenek chleba nie spróbowawszy nabyć go za kawałek dużo tańszego srebra.
Cel złota w portfelu: historia jest pełna przypadków, gdzie życie się ratowało płacąc złotem – dlatego też taka ilość powinna wystarczyć by przeżyć lub będzie stanowić dobry początek przy osiedleniu się w innym miejscu

Po trzecie monety, a nie sztabki, ponieważ są one wykonane w pewnych normach dotyczących ich średnicy, grubości i wagi. Znając te wartości możemy uniknąć oszustwa przy zakupie monet do naszego portfela a także udowodnić przy pomocy miarki i wagi prawdziwość kruszcu przy jego sprzedaży.

Po czwarte brak platyny czy palladu jest zamierzony – są to surowce wykorzystywane przemysłowo, w dodatku mało powszechne i generalnie nie działające na ludzką wyobraźnię tak jak złoto i srebro. Do spekulacji mogą być fajne, do portfela bardzo kryzysowego się nie nadają.

Całość jest częścią niezbywalną. Oczywiście wraz z rozwojem sytuacji możemy ją rozszerzać o kolejne srebrne i złote monety, najlepiej w proporcjach 3 uncje srebra na 1 uncję złota.

Część walutowa

Tutaj stworzyłem listę walut, które w sytuacji na przykład konfliktu zbrojnego pomogą nam opuścić zagrożony teren bez naruszania naszej rezerwy surowcowej. Ta propozycja jest aktualna w lutym 2017, jeśli natomiast w tegorocznych wyborach w Holandii, Francji i Niemczech wygrają eurosceptycy to ta część będzie wymagała aktualizacji. Sam skład części walutowej (w gotówce!) widzę tak:

 • 2 000 – 4 000 tysiące PLN – jeśli mieszkamy w Polsce to konieczność, pierwsze decyzje będziemy wykonywać w oparciu o naszą walutę krajową;
 • min. 1 000 € – waluta obowiązująca obecnie w 25 krajach Europy, określana mianem jednej z walut światowych. Jej obecność ma nam umożliwić swobodną podróż przez Europę.
 • min. 1 000 $ – dolar amerykański to w tej chwili bezsprzeczna waluta światowa. Wymienialna lub akceptowana praktycznie w każdym zakątku naszej planety. Czy trzeba tłumaczyć jego obecność w naszych rezerwach?
 • min. 1 000 £ – trzecia z najbardziej rozpoznawalnych walut światowych. Warto posiadać nieco większą ilość funtów, jeśli chcemy wykorzystać Anglię (a dokładniej to lotnisko Heathrow) jako punktu tranzytowego do opuszczenia Europy.
 • min. 1 000 CHF – frank szwajcarski to waluta o której słyszeli wszyscy Polacy – głównie przez kredytobiorców hipotecznych i drastycznemu wzrostu kursu tej waluty przez ostatnie 10 lat. Jednocześnie jest to waluta jednego z neutralnych krajów na tym świecie, uważana także za bezpieczną przystań podczas każdego konfliktu przez ponad 200 lat (z obiema wojnami światowymi łącznie).
 • min. 10 000 NOK – korona norweska to według mnie druga z walut lokalnych, którą warto posiadać. Ze względu na swoją lokalizację jest to kraj względnie bezpieczny, zwłaszcza rejony dalekiej północy podczas paneuropejskiego konfliktu zbrojnego.

Dlaczego nie daję tutaj walut z innych kontynentów? Cóż, jeśli sytuacja będzie wymagać od nas opuszczenia Europy będzie to oznaczać znacznie lepszy kurs wymiany srebra i złota w miejscu docelowym. Sam skład walutowy jest składem bardzo szerokim i pozwalającym przeczekać zarówno problemy gospodarcze (Szwajcaria, Norwegia) jak i konflikt zbrojny (Szwajcaria lub opuszczenie Europy przez Londyn), jednocześnie unikając utknięcia w strukturach prawnych Unii Europejskiej. Jednak dokładna struktura osobistego portfela bardzo kryzysowego powinna opierać się na naszym własnym planie uwzględniającym różne czynniki.

Przenoszenie tego portfela

Całość portfela jest zdywersyfikowana oraz relatywnie lekka, bowiem nie przekracza 3,5 kilograma. Co też czyni ją bardzo mobilną i w razie pośpiechu to właśnie portfel bardzo kryzysowy powinien być zabrany w pierwszej kolejności. W przypadku konieczności użycia warto dokonać przepakowania całości, by uniknąć pokazywania całego naszego majątku osobom postronnym.

Rewizja portfela bardzo kryzysowego

Ponieważ jest to portfel którego mamy nadzieję nigdy nie użyć należy zastanowić się nad jego aktualizacją. Jest masa czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz portfel. Najważniejsze z nich:

 • zmiany na rynkach walutowych – tu przykładem może być utrata pozycji „światowej waluty” przez dolara, wejście Polski do strefy Euro czy upadek strefy Euro – każda z tych sytuacji powinna wywołać zmiany w części walutowej;
 • likwidacja gotówki – projekt, który niestety nie pozostaje w kwestii rozważań teoretycznych ale jest powoli wdrażany. W przypadku jego zaistnienia konieczne będzie zastąpienie walut innymi anonimowymi środkami płatniczymi. Jeśli nie będzie to możliwe warto rozważyć zamianę tej części portfela na srebro i złoto.
 • inflacja – czyli spadająca wartość pieniądza. Dzisiejszy tysiąc € za 10 lat będzie wart kilkadziesiąt albo nawet kilkaset Euro mniej. Należy więc co jakiś czas powiększać stan posiadanych walut by utrzymać ich wartość nabywczą lub w przypadku galopującej (i hiper) inflacji rozważyć pozbycie się tej waluty z naszego portfela;
 • konflikty zbrojne – jeśli posiadamy walutę kraju w którym toczy się wojna to raczej nie będzie to miejsce gdzie będziemy chcieli znaleźć bezpieczne schronienie.

Podsumowanie

Napisałem ten artykuł ponieważ praktycznie nigdzie nie spotkałem się z kompleksowym projektem pozwalającym na zabezpieczenie naszego życia na wypadek skrajnie niesprzyjającej sytuacji. Z wielu stron słyszymy coraz więcej niepokojących informacji, wiadomości czy teorii. Dlatego też uważam za zasadne stworzenie takiego portfela pozwalającego nam przetrwać również w trudnych (w tej chwili) do wyobrażenia skrajnych sytuacjach. W końcu świadomy inwestor musi być przygotowany na każdą ewentualność.

2 komentarze do „portfel bardzo kryzysowy

  1. BJK Autor wpisu

   Na szczęście my w Polsce nie musieliśmy uciekać jak parę milionów ludzi z Ukrainy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *