aplikacje do budżetu domowego – test

aplikacje do budżetu domowego

Kiedy pisałem o budżecie domowym, wspomniałem o prowadzeniu go w Excelu. Jednak nie każdy ma ochotę na konfigurowanie własnego arkusza i jego późniejsze aktualizacje. Czy aplikacje mobilne w telefońie mogą dać radę? Wybierając aplikacje do budżetu domowego rozpoczynam pierwszy praktyczny test na blogu Prywatny INV€$TOR!

Sprzęt

Każdy z Nas dysponuje innym urządzeniem. Obecnie najpopularniejsze to telefony z Androidem oraz z iOS. Trzeci jest Windows. Nie posiadam sprzętu z Windows, wiec test będzie dotyczył systemów Android oraz iOS.

Android – Sony Z1 Compact

Telefon ten posiadam od maja 2015 roku. Był to mój osobisty wybór, podyktowany doświadczeniami z tabletem na Androidzie. Szukałem godnego następcy dla Nokii E52, ten telefon wybrałem ze względu na małe rozmiary (nie lubię telefonów z olbrzymimi ekranami w kieszeni) oraz relatywnie duża pamięć wbudowaną. Cena też była zachęcająca.

Obecnie telefon pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 5.1.1.

iOS – iPad 2 16GB

Sprzęt który wygrałem w jednym konkursie nigdy mnie do siebie nie przekonał. Nawet teraz, pisząc tego posta na nim (częściowo) nie jestem specjalnie zachwycony. Zbyt duże ograniczenia tego systemu, choć jestem zachwycony wytrzymałością baterii. Teraz tablet ten posłuży nam do testów aplikacji mobilnych do prowadzenia budżetu domowego.

Zainstalowana wersja iOS to 9.3.5

Aplikacje do budżetu domowego – selekcja

Do testu wybieram pierwsze trzy bezpłatne aplikacje jakie wyskoczą w sklepie dla każdego systemu po wpisaniu hasła „budżet domowy”. Przejrzę również pozostałe wyniki i wybiorę najbardziej zachęcająca aplikację spoza TOP3. Aplikacja koniecznie musi obsługiwać Polska walutę oraz polskie znaki. Wybór jest bardzo duży, co najmniej kilkanaście rożnych aplikacji, stąd ciężko wszystkie poddać testowi. I dlatego takie kryteria.

A czy TY już polubiłeś Prywatnego INV€$TORa na Fejsie? 😉

Przejdźmy do „nominacji”.

Aplikacje do budżetu domowego na Androida

1. Moje Finanse

wp-1477922159429.png

źródło: aplikacja Moje Finanse

Pierwsza aplikacja ze sklepu Google ma zachęcająca ikonkę. Zgodnie z informacjami do pobrania mamy 5.35 MB. A samą pobrano ją ponad milion razy. Co jeszcze o niej wiemy?

Ocena w Google Play: 4.5

Miejsce na dysku: 21.41 MB

Instalacja jest bezproblemowa, jednak licencja programu jest w języku angielskim. Duży minus na początek. Nie można tez jej przenieść na zewnętrzna kartę pamięci. Na głównym ekranie mamy oczywiście reklamy…

2. Szybki Budżet – Koszty Manager

wp-1477922155084.png

źródło: aplikacja Szybki Budżet – Koszty Manager

Aplikacja numer dwa na liście ma 500 tysięcy pobrań, a transferu zużyje nam 7.41 MB.

Ocena w Google Play: 4.5

Miejsce na dysku: 32.42 MB

Tą aplikację możemy przenieść na zewnętrzna kartę, natomiast zaraz po uruchomieniu wybieramy ustawienia bazowe: język, walutę oraz czy chcemy żeby aplikacja nam przypominała o dodawaniu transakcji każdego dnia. Przy tej opcji możemy zdefiniować odpowiednia do naszego planu dnia godzinę przypomnienia. Później pojawia się nam krótki przewodnik po aplikacji.

3. Kontrola wydatków

źródło:

źródło: aplikacja Kontrola wydatków

Trzecia aplikacja w teście to ponownie ponad milion pobrań. A transferu nam zabierze 3.18 MB.

Ocena w Google Play: 4.3

Miejsce na dysku: 16.19 MB

Aplikację możemy przenieść na zewnętrzna kartę. Po uruchomieniu mamy swoista autoreklamę, a następnie wybieramy region i walutę. Do minusów zaliczę na pewno reklamę jaka jest w aplikacji oraz fakt, że na telefonie figuruje to pod nazwą HandWallet. Czemu tak, skoro cała aplikacja jest po polsku? Sam nie wiem…

4. Moje portfele

źródło: aplikacja Moje Portfele

źródło: aplikacja Moje Portfele

Ostatnia aplikacja to mój wybór. Przeglądałem aplikacje o wysokich ocenach, co najmniej równe pierwszych trzem i zdecydowałem się zainstalować aplikację Moje portfele. Ponad pół miliona pobrań, a transferu zje 8.43 MB. Skusiły mnie zrzuty ekranu pokazujące bardzo ciekawe rozwiązania.

Ocena w Google Play: 4.3

Miejsce na dysku: 25.02 MB

Przenieść na kartę zewnętrzna nie można. W tej apce po wejściu w każda zakładkę mamy pomoc mówiąca o dostępnych opcjach. Minusem jest, ze są przykładowe dane, trzeba je niestety usunąć. Niestety minus.

Aplikacja do budżetu domowego na iOS

Jak wygląda wpisanie hasła „budżet” do App Store? Cóż, zaskakująco…

źródło: App Store

Lista niestety nie jest imponująca, więc pobrałem tylko trzy aplikacje, które pasują do testu.

1. phibi lite

Zajmuje 22,3 MB miejsca na dysku.

2. myMoney – portfel elektroniczny

Zajmuje 3,4 MB miejsca na dysku.

3. iFIN24

Zajmuje 5,2 MB miejsca na dysku.

Dlaczego tak krótko opisuję te aplikacje? Po odpaleniu każdego z tych programów jest ekran logowania. W porównaniu do apek na Androida to masakra jakaś…

img_0024.jpgimg_0023.jpg img_0025.jpg

Oczywiście założę konta – inaczej nie byłoby testu…

Przebieg testu

Test będzie identyczny dla każdej z aplikacji. W każdej z nich będę prowadził listę przychodów i wydatków przez miesiąc, a następnie dokonam oceny każdej z nich. O poszczególnych krokach będę informował 🙂

Podsumowanie
aplikacje do budżetu domowego - test
Tytuł:
aplikacje do budżetu domowego - test
Opis:
Wybrałem aplikacje do budżetu domowego na Androida i iOS, żeby poddać je testowi praktycznego użytkownika.
Autor:
Wydawca:
Prywatny INV€$TOR
Logo:
4 comments

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.