blogowe podsumowanie 2020 roku

przez | 6 stycznia 2021

No i skończył się 2020 rok. O czym można wspomnieć w podsumowaniu roku 2020? W sumie działo się całkiem sporo, więc zacznijmy blogowe podsumowanie 2020 roku…

[otw_is sidebar=otw-sidebar-1]

Blogowe podsumowanie 2020 roku

Koronawirus to oczywiście słowo roku. Jednak czy dla mnie coś zmienił? Nie za bardzo, co doskonale obrazuje poniższy obrazek:

źródło: internet (autor poszukiwany)

Podobnie jak inny mem, skądinąd inspirowany bardzo dobrym filmem „Joker”:

źródło: internet (autor poszukiwany)

Więc dla mnie zmian w kontekście pracy nie było. Ale inne obszary…

Comparic24 i moje programy

Wpierw przeniosłem się z nagraniami do domu. Jednak od 1 lipca 2020 zakończyłem stałą współpracę z Comparic24. I to chyba największą zmiana u mnie w 2020 roku. Odmienne wizje rozwoju sprawiają, że trzeba było… ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło! Zreaktywowałem swój kanał na YouTube’ie i tam w poniedziałki i czwartki trafia mój program Surowcowe.info! do tego od jednego z widzów (dzięki Tomek!!) dostałem bardzo profesjonalne intro wiec program wg mnie bardzo zyskał na stronie wizualnej. No i nie mam limitów co do długości odcinka. Pojawiły się tez odcinki specjalne, zarówno surowcowe (póki co o kawie) jak i np. o wyborach prezydenckich w USA. Próbowałem też z reaktywacją live tradingu, ale mam za słabe łącze na to 🙁

Blogi

W blogach za wiele się nie zmieniło. Reaktywowałem swój personalny blog, bjkasowski.pl, w którym skupiam się na swoich zajęciach hobbistycznych: rozrywki w postaci książek czy gier planszowych a także moich przygód kuchennych. W jakim kierunku i tempie to pójdzie – nie wiem, mam nadzieję że będzie i czas i co opisywać tam. Szkoda żeby adres się marnował ?

Konferencje

Koronawirus zmienił kształt konferencji, a dokładniej odwołał zdecydowaną większość z nich. Między innymi Invest Cuffs 2020 – gdzie znów miałem się pojawić na scenie. Niestety, nie dało rady. Zamiast tego trafiła się konferencja online ABC Inwestowania gdzie wziąłem udział w debacie nt. surowców, w bardzo doborowym towarzystwie. Drobna namiastka Cuffsów…

Drugie fajne wydarzenie to zorganizowana przez Maksa Bączkowskiego konferencja NVT Łódź 2020 na początku października. Ograniczona przez pandemię konferencja okazała się sporym sukcesem i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Miałem przyjemność uczestniczyć w niej jako prelegent, obok organizatora i Emini Tradera. Oby więcej takich wydarzeń – jak tylko sytuacja się poprawi!

Publikacje

2020 był wyjątkowy pod względem publikacji, ponieważ zostałem zaproszony do napisania artykułu do wiosennego numeru magazynu „INWESTOR” (dawniej FXMAG). Magazyn miał być oficjalną publikacją konferencji INVEST CUFFS 2020. Publikacja dotyczyła, oczywiście, surowców w kontekście korelacji.

Jesienią ponownie zaproszono mnie do napisania kolejnego artykułu do tego magazynu. Tym razem sięgnąłem po temat potencjalnego wpływu prezydentury Joe Bidena na rynki surowcowe.

Osobiście jestem bardzo dumny z obu artykułów.

Oba numery magazynu (nr 21 oraz nr 24) są do kupienia tutaj.

Projekt statystyczny

W zakresie opracowywania statystyk rynkowych doszło do sporego pakietu rozszerzeń. Do codziennych publikacji dorzuciłem dwa instrumenty: gaz ziemny oraz srebro.

Do tego zacząłem rozpisywać własne statystyki miesięczne dla surowców i indeksów. Pozwala to sprawdzić skuteczność stereotypów typu „sell im May” czy rajdu św. Mikołaja. Dane te publikuję przed każdym nowym miesiącem. Dla indeksów na Prywatnym INV€$TORze, dla surowców na Surowcowe.info.

Inwestowanie

W kontekście inwestowania, odkąd zakończyłem pisanie o konkretnych kwotach, ciężko jest coś napisać. Zdecydowanie 2020 był to dobry rok dla mnie, dużo lepszy niż 2019. Cieszy mnie ciągły progres w tym zakresie. Nieco o moim rozwoju wspomniałem w artykule o nowym rekordowym zysku w moim portfelu dla transakcji akcyjnej, jest też bardzo świeży artykuł o rozszerzeniu mojego portfela o akcje zagraniczne. Na dzienniku tradera także zaczęły się pojawiać kwestie związane z inwestowaniem spekulacyjnym na akcjach. Wspomniany wyżej live trading też miał być projektem edukacyjnym i mam nadzieję go kontynuować.

Plany na 2021 rok

Żadne podsumowanie roku nie może się obyć bez planów.

Statystyki, zarówno dzienne jak i miesięczne planuję publikować nadal bez zmian.  Blogi i serwis także chcę prowadzić na bieżąco. Program dwa razy w tygodniu na moim YouTube’ie też zostaje.

A prócz tego? Więcej czasu na różne hobby. Bo bez tego to idzie ześwirować.

Chciałbym także wrócić do live tradingu – ale tu ograniczenia techniczne muszę zwalczyć. Być może uda się też tworzyć treści nieco luźniejsze, ale wciąż wartościowe.

Liczę też, że temat konferencji czy ogólnie życia wróci do normy. Co prawda już teraz wiem, że będzie jedna konferencja online w lutym, ale o tym jeszcze na blogu poinformuję. Gdy tylko będzie taka możliwość, na pewno Maks zorganizuje drugą konferencję NVT, zapewne w Poznaniu.

Co do innych tematów – nie mam mocno sprecyzowanych planów. Parę osób sugerowało, żebym napisał książkę – ale czy to już ten czas? Nie jestem przekonany.

Ogólnie dostrzegam, że noworoczne plany nie są jakimś mocnym punktem. Warto mieć pewien zarys, ale plan powinien być wieloletni, realizowany z premedytacją i krok po kroku. Ale też wiem, że nie o wszystkim należy mówić, a po prostu robić swoje i, ewentualnie, pokazać efekty. Dlatego nie mam zamiaru pisać wielkich planów na blogu. Tym bardziej, że środowisko traderskie w Polsce jest jakie jest.

 

Najlepszą metodą na śledzenie nowości na moich blogach są socjal media: mój fanpage na Facebooku oraz Twitter.

Na koniec, wszystkim czytelnikom życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, dużo zdrowia, szczęścia i samych zyskownych transakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *